Ukraińska ambasada porównała hasło "Chwała Ukrainie!" do „Żeby Polska była Polską”

Ukraińska ambasada porównała hasło "Chwała Ukrainie!" do „Żeby Polska była Polską”
Ambasada Ukrainy w Wielkiej Brytanii zareagowała na to, że w kilku brytyjskich wydaniach hasło "Chwała Ukrainie!" nazwano "nacjonalistycznym".

 

"Chcielibyśmy przypomnieć The Sun" i The Independent, że »Chwała Ukrainie« oznacza »Glory to Ukraine« – to jest patriotyczne wyrażenie w stylu »viva la France«, »long live the Queen«, »Let Poland be Poland« (»Żeby Polska była Polską« - red.). Czy można nazwać tych, którzy powtarzają tę frazę za nacjonalistów i wygwizdywać ich?" - stwierdzili dyplomaci w serwisie Twitter.


7 lipca reprezentacja Chorwacji w piłce nożnej w serii rzutów karnych ograła Rosję, a po meczu były gracz kijowskiego "Dynamo" Domagoj Vida, który strzelił gola w tym meczu, a także skaut kijowskiego klubu Ognjen Vukojević świętowali zwycięstwo, nagrywając filmik ze słowami "Chwała Ukrainie!"

 

The Sun napisało, że to wyrażenie "skanduje ukraińska armia i prądy nacjonalistyczne, które przeciwdziałają rosyjskim roszczeniom terytorialnym do kraju".

Independent nazwało ukraińskie hasło "populistyczną frazą, która jest nadal używany przez wielu Ukraińców po wydarzeniach 2014 roku, kiedy proprosyjski rząd w Kijowie został obalony, Rosja aneksowała Krym i wybuchł konflikt na wschodzie Ukrainy".

Komitet dyscyplinarny FIFA wydał ostrzeżenie dla Domagoja Vidy, ponieważ organizacja określiła jego postępowanie jako gest polityczny. Federacja Chorwackiej Piłki Nożnej podjęła decyzję o cofnięciu akredytacji Vukojevićowi na mistrzostwach świata FIFA i zwolnić go z obowiązków w charakterze obserwatora od reprezentacji Chorwacji, napisano w oficjalnym oświadczeniu.

Warto w tym miejscu przytoczyć informację pochodząca z Wikipedii odnośnie hasła „Chwała Ukrainie”, w której mówi się iż „pozdrowienie» Chwała Ukrainie« w połączeniu z salutem rzymskim wykonywanym prawą ręką zostało przyjęte przez Organizację Ukraińskich Nacjonalistów (OUN) na wzór pozdrowienia faszystowskich i parafaszystowskich partii w Niemczech (NSDAP Adolfa Hitlera), we Włoszech (Narodowa Partia Faszystowska Benito Mussoliniego) oraz w Chorwacji (Ustasze Ante Pavelicia). OUN oficjalnie przyjęło to pozdrowienie na swoim drugim kongresie w Rzymie w sierpniu 1939 roku, a w 1941 roku w Charkowie stosowanie tego pozdrowienia w nieco zmienionej formie potwierdziło OUN-B Stepana Bandery. Podobnych gestów używali chorwaccy Ustasze, słowacka Gwardia Hlinkowa, hiszpańska Falanga oraz naziści”.

Artykuły powiązane