Francuscy kolejarze planują strajk 19 lipca i szereg kolejnych akcji w sierpniu

Francuscy kolejarze planują strajk 19 lipca i szereg kolejnych akcji w sierpniu
Francuski Związek Zawodowy Pracowników Transportu Kolejowego CGT, który w piątek 6 lipca zorganizował strajk, ogłosił, że letnie protesty na tym się nie zakończą: kolejny strajk jest zaplanowany już na 19 lipca.

 

W sierpniu, do końca wakacji i okresu urlopowego, również mogą odbyć się strajki, powiedział sekretarz generalny CGT Laurent Brun telewizji C-News TV. Jego zdaniem, harmonogramy strajków będą aktualizowane stopniowo, pisze Interfax-Ukraina.

CGT będzie przeprowadzać podobne akcje, dopóki nie otrzyma od rządu gwarancji, że wymagania kolejarzy zostały wysłuchane i będą spełnione.

W piątek, oprócz CGT, pracę wstrzymał jeszcze jeden związek zawodowy francuskich kolejarzy - Sud-Rail, który strajkował również w sobotę informuje francuska wersja wydania Local.

Operator linii kolejowych SNCF (francuski państwowy przewoźnik kolejowy) zamierza obecnie zachować 75-80% tras w kraju, przy tym wszystkie międzynarodowe pociągi będą kursować zgodnie z harmonogramem.

W czerwcu francuski parlament zatwierdził reformę transportu kolejowego, zaproponowaną przez prezydenta Emmanuela Macrona pomimo najgwałtowniejszych protestów pracowników branży w ciągu ostatnich trzech dekad. Związki zawodowe sprzeciwiają się odwołaniu dożywotnich gwarancji utrzymujących miejsca pracy dla nowych pracowników. Protestują również przeciwko planom przekształcenia SNCF w spółkę akcyjną, ponieważ uważają, że to pierwszy krok do prywatyzacji. Emmanuel Macron z kolei upiera się, że SNCF, której długi wynoszą około 47 mld euro, koniecznie musi obniżyć koszty i zwiększyć elastyczność.

Artykuły powiązane