Stoltenberg: Macedonia zostanie zaproszona do rozpoczęcia negocjacji o członkostwie w NATO

Stoltenberg: Macedonia zostanie zaproszona do rozpoczęcia negocjacji o członkostwie w NATO Foto: NATO
Przywódcy krajów NATO na szczycie 11-12 lipca uzgodnią decyzję w sprawie zaproszenia Macedonii do rozpoczęcia negocjacji akcesyjnych do Sojuszu.

 

Powiedział o tym sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg na konferencji prasowej w Brukseli, przekazuje „Ukraińska Prawda”.

"Oczekuje się, że po tym, jak w zeszłym miesiącu zostało osiągnięte porozumienie o nazwie (republiki - przyp. red.), uzgodnimy zaproszenie Skopje, by rozpocząć negocjacje w sprawie członkostwa w NATO" - powiedział Stoltenberg.

"Po zakończeniu i wprowadzeniu umowy będziemy mogli zaprosić byłą jugosłowiańską Republikę Macedonii stać się 30 członkiem NATO pod nową nazwą: Republika Macedonii Północnej" - dodał sekretarz generalny NATO.

Przypomnijmy, Grecja i Macedonia 17 czerwca podpisały porozumienie o zmianie nazwy byłej jugosłowiańskiej republiki na Republikę Północnej Macedonii.

Umowa otwiera drogę do członkostwa w NATO i UE dla byłej jugosłowiańskiej republiki i kończy 27-letni spór między dwoma krajami.

Nowa nazwa Macedonii - Republika Macedonii Północnej - zostanie przyjęta na ogólnonarodowym referendum jesienią tego roku.

Parlament Macedonii ratyfikował porozumienie z Grecją, ale macedoński prezydent odmawia jej podpisania.

Artykuły powiązane