W Strasburgu podpisano umowę o audycie lotniska w Użhorodzie

W Strasburgu podpisano umowę o audycie lotniska w Użhorodzie
Przedsiębiorstwo Obsługi Ruchu Lotniczego Ukrainy "Ukraeroruch" i Europejska Agencja Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA) 10 lipca podpisały umowę o audycie użhorodzkiego lotniska, które planuje rozpocząć pracę już w tym roku.

 

Minister infrastruktury Ukrainy Wołodymyr Omelan powiedział o tym dziennikarzom Ukrinformu na podstawie wyników 36. Sesji Europejskiej Konferencji Lotnictwa Cywilnego, która odbyła się w Strasburgu, poinformowała agencja "Ukrinform".

"Poprosiliśmy naszych kolegów jak najszybciej przeprowadzić ten audyt. Zwykle procedura ta trwa od 6 do 12 miesięcy, my mamy znacznie węższe ramy czasowe - włącznie z tym, aby uruchomić lotnisko w pełni, po certyfikacji EASA, już w tym roku" - poinformował Omelan.

Według ministra, to pierwszy audyt ukraińskiego lotniska ze strony EASA. Nie wyklucza, że będą odbywać się loty międzynarodowe, ale na początku będą realizowane tylko krajowe.

"Po przeprowadzeniu audytu, zostanie rozstrzygnięta kolejna kwestia - współpraca lotniska z liniami lotniczymi, aby zapewniały regularne loty, które są w kompetencji władz lokalnych" - powiedział minister.

Dyrektor "Ukraeroruch" Dmytro Babejczuk z kolei wskazał na to, że podpisany dokument staje się unikalnym doświadczeniem dla obu stron.

"Jest to pierwszy przypadek takiego działania, ponieważ EASA działa dla krajów-członkowskich UE. To będzie wyjątkowe doświadczenie, ponieważ samoloty, aby wylądować w Użhorodzie będą przelatywać przez przestrzeń powietrzną Słowacji. EASA po raz pierwszy idzie na taki krok - podpisuje osobną umowę z dostawcą na certyfikację na oddzielne lotnisko. Tak więc, będzie to nowe doświadczenie i dla nas, i dla EASA", - powiedział Babejczuk.

Omelian podczas wizyty w Strasburgu, oprócz udziału w sesji, przeprowadził szereg spotkań dwustronnych, w szczególności z sekretarzem wykonawczym Europejskiej Konferencji Lotnictwa Cywilnego Salvatore Sciacchitano, dyrektorem wykonawczym Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa Lotniczego Patrickiem Ky, prezydentem Rady ICAO Olumuyiwem Benardem Aliu i z sekretarzem generalnym ICAO Fang Liu , a także z dyrektorem generalnym ds. mobilności i transportu Komisji Europejskiej Henrikiem Hololeiem.

Europejska Konferencja Lotnictwa Cywilnego (ECAC) założona została w Strasburgu w 1955 roku, zgodnie z inicjatywą Międzynarodowej Organizacji Lotnictwa Cywilnego (ICAO) i Rady Europy. Głównym celem ECAC jest rozwój bezpiecznego, skutecznego i opłacalnego systemu europejskiego transportu lotniczego, osiągnięcie koordynacji i współpracy w ramach branży między państwami członkowskimi, ścisła współpraca z ICAO. Obecnie członkami ECAC są 44 kraje. Ukraina została członkiem ECAC 15 grudnia 1999 roku.

Artykuły powiązane