Szczyt NATO uznaje euroatlantyckie aspiracje Ukrainy – źródła

Szczyt NATO uznaje euroatlantyckie aspiracje Ukrainy – źródła
Ukraina otrzyma status tzw. "aspiranta" zgodnie z decyzją podjętą na szczycie Sojuszu Północnoatlantyckiego, czyli fakt, że kraj dąży do pełnego członkostwa w NATO.

 

Informacje o tym fakcie potwierdzili "Europejskiej Prawdzie" dwaj rozmówcy w Brukseli, którzy przekazali tę wiadomość na zasadach anonimowości.

"Szczyt potwierdzi, że Ukraina dąży do członkostwa w NATO, to jest w decyzji Sojuszu" - powiedział jeden z rozmówców. "Będzie wzmianka o »aspirancie«. Również szczyt potwierdzi, że decyzja szczytu 2008 roku obowiązuje - Ukraina pewnego dnia stanie się członkiem Sojuszu" - dodał inny dyplomata.

W Sojuszu wyjaśniono, dlaczego ta pozycja nie została zablokowana Węgrami.

"Rzecz w tym, że nie jest to oficjalne nadanie Ukrainie nowego statusu. Uznając, kraj za »aspiranta«, Sojusz nie przechodzi w nowy format stosunków z Kijowem, a tylko potwierdza dążenie Ukrainy", - powiedział jeden z przedstawicieli NATO.

Warto zauważyć, że na przyznanie Ukrainy "statusu aspiranta" liczy także ukraiński MSZ.

W środę szef przedstawicielstwa Ukrainy przy NATO Wadym Prystajko, mówiąc o zadaniach Ukrainy na szczycie, oświadczył, że Sojusz musi zdecydować, "w jaki sposób zrobiliśmy krok naprzód w integracji euroatlantyckiej". Na uściślające pytania dziennikarzy potwierdził, że chodzi właśnie o uznanie euroatlantyckich aspiracji Kijowa.

"Chcemy, aby nasz status aspiranta został uznany politycznie. Spodziewamy się też powtórzenia terminologii bukareszteńskiego szczytu NATO - o tym, że Ukraina musi stać się członkiem Sojuszu" - wyjaśnił.

Artykuły powiązane