UE i Japonia podpisały umowę handlową - odpowiedź na amerykański protekcjonizm

UE i Japonia podpisały umowę handlową - odpowiedź na amerykański protekcjonizm Foto: twitter.com/eucopresident
Unia Europejska i Japonia podpisały umowę o partnerstwie gospodarczym. To największa umowa między dwoma stronami.

Ceremonia podpisania odbyła się w Tokio. Z europejskiej strony na uroczystości obecni byli przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker oraz przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk, japoński premier Shinzo Abe, informuje Komisja Europejska w serwisie Twitter.

Together, the EU and Japan account for almost a third of global GDP.
The #EUJapan Economic Partnership Agreement is the biggest ever negotiated by the European Union. It creates an open trade zone covering over 600 million people. See our factsheet ↓ #EUtrade pic.twitter.com/PXLWwBtmHY

— European Commission ?? (@EU_Commission) July 17, 2018

"Wspólnie, UE i Japonia stanowią prawie jedną trzecią światowego PKB. Umowa o partnerstwie gospodarczym UE-Japonia to największa, która była kiedykolwiek negocjowana przez Unię Europejską. Tworzy strefę otwartego handlu, obejmującą ponad 600 mln ludzi", - podkreślono w Komisji Europejskiej.

"Podpisaniem Umowy o partnerstwie gospodarczym z Japonią robimy oświadczenie o przyszłości wolnego i sprawiedliwego handlu. Umowa ta stawia na czele sprawiedliwość i wartości. W protekcjonizmie nie ma ochrony - i nie ma jedności, gdzie istnieje jednostronność" - powiedział Juncker.

Komisarz ds. handlu Cecilia Malmström niedawno oświadczyła, że umowa przekaże "silny sygnał dla świata" przeciw amerykańskiemu protekcjonizmowi.

Niedawno prezydent USA Donald Trump powiedział, że w kwestii handlu UE, Rosja i Chiny są wrogami Stanów Zjednoczonych.

Jak wiadomo, Stany Zjednoczone wprowadziły z wieloma krajami świata cła na stal i aluminium, w tym UE. Unia Europejska odpowiedziała wprowadzeniem opłat importowych na szereg amerykańskich towarów.

Artykuły powiązane