W Izraelu przyjęto ustawę dającą prawo do samostanowienia wyłącznie narodowi żydowskiemu

W Izraelu przyjęto ustawę dającą prawo do samostanowienia wyłącznie narodowi żydowskiemu
UE, Turcja i Palestyna skrytykowały nowe izraelskie prawo.

 

Unia Europejska wyraziła zaniepokojenie nowym prawem Izraela o "państwie narodowym", które przyznaje prawo do samostanowienia narodu wyłącznie Żydom. Izrael przyjął tę ustawę po długich sporach politycznych w czwartek rano, 19 lipca. W tekście ustawy czytamy, że Izrael to „historyczna ojczyzna Żydów, dlatego mają oni wyłączne prawo do samostanowienia o jego narodowym charakterze”.

"Bardzo wyraźnie oświadczaliśmy, że jeśli chodzi o rozwiązanie »dwa narody, dwa państwa«, to jest jedyna droga do przodu, i warto unikać wszelkich kroków, które utrudniają lub uniemożliwiają wcielenie tego rozwiązania w życie" – stwierdziła najwyższa przedstawiciel Unii Europejskiej ds. Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa Federica Mogherini, pisze "Deutsche Welle".

Zdaniem UE, nowa izraelska ustawa utrudni wcielenie rozwiązania "dwóch narodów, dwóch państw" w izraelsko-palestyńskim konflikcie.

Palestyńczycy już nazwali to prawo "rasistowskim" i takim, które "może prowadzić do reżimu apartheidu" .

Rząd Turcji również określił nowe izraelskie prawo jako dyskryminujące. "Wspieranie budowy żydowskich osiedli, które zgodnie z rezolucjami ONZ wielokrotnie uznawano za nielegalne, jest nie do przyjęcia. Ustawa przewiduje prawo do samostanowienia tylko dla Żydów, co nie ma nic wspólnego z cywilizowanym podejściem i jest wynikiem dyskryminacji w sferze myślenia" – czytamy w oświadczeniu MSZ Turcji.

Napięcie między Palestyńczykami i Izraelem znacznie wzrosło w ostatnim czasie przez regularne masowe protesty na granicy między Strefą Gazy a Izraelem. Palestyńczycy domagają się zwrotu ich terytoriów utraconych w wyniku utworzenia państwa Izrael.

Konflikt zaostrzył się 14 maja, w dzień otwarcia ambasady USA w Jerozolimie, gdy w starciach na granicy Sektora Gazy i Izraela zginęło ponad 60 Palestyńczyków, do których otworzyli ogień żołnierze armii izraelskiej. W ostatnich tygodniach Izrael i ekstremistyczne ugrupowania w Sektorze Gazy ostrzeliwały się wzajemnie z rakiet i moździerzy.

15 lipca okazało się, że Izrael przeprowadził w ciągu dnia najbardziej zmasowany atak przeciwko palestyńskiemu ruchowi Hamas w ciągu ostatnich czterech lat. Po tym wydarzeniu strony porozumiały się w sprawie zawieszenia broni.

Artykuły powiązane