Prawnik: Stan zdrowia Sencowa pogorszył się, miał drugi kryzys

Prawnik: Stan zdrowia Sencowa pogorszył się, miał drugi kryzys
Aby nie trafić na oddział intensywnej terapii, zgodził się, aby codziennie spożywać dwie-trzy łyżki pokarmu.

 

Stan zdrowia nielegalnie skazanego w Rosji Ukraińca Ołeha Sencowa pogorszył się, pojawił się u niego drugi kryzys, poinformował portal "Hromadśke" jego adwokat Dmytro Dinze. Odwiedził go w czwartek, 19 lipca, w 67 dzień głodówki. Za warunek zakończenia strajku Sencow uznaje uwolnienie wszystkich ukraińskich więźniów politycznych w Rosji oraz na zaanektowanym przez nią Krymie.

"Pojawił się u niego drugi kryzys, wszystko wskazywało na to, że trafi na oddział intensywnej terapii, ale odmówił i powiedział, że będzie przyjmować minimalną ilość pokarmu. Przyjmuje po dwie - trzy łyżki dziennie" - powiedział dziennikarzom Dinze. Wyjaśnił również, że kryzys został spowodowany tym, że u jego klienta zaczął "zanikać mięsień sercowy".

Zdaniem obrońcy, Sencow w kolonii Łabytnangi (Jamalsko-Nieniecki Okręg Autonomiczny, Federacja Rosyjska) mocno się zestarzał i schudł. "Wydawało mi się, że bardzo osłabł, postarzał się, podobny jest do »Kościeja Nieśmiertelnego«. Pracowaliśmy godzinę, poczytał listy, napisał odpowiedzi"- powiedział adwokat.

Zaznaczył również fakt, że Sencow nie był w stanie wyjaśnić, kiedy poczuł się źle, ponieważ nie orientuje się w czasie i podczas wizyty pytał Dinze, o dzień oraz datę. Mimo to, moralne samopoczucie więźnia jest dobre, nie zamierza rezygnować ze strajku głodowego aż "do pełnego sukcesu".

Adwokat powiedział również o tym, że Ołeh zaskoczony jest tym, że ukraińska rzeczniczka praw obywatelskich Ludmyła Denysowa, która wcześniej próbowała spotkać się z nim w kolonii, przestała starać się o innych ukraińskich więźniów politycznych, przetrzymywanych w Rosji. Zdaniem adwokata, Sencow "śmiał się z tego, że Putin widział plakat z nim". "Zapewne moja historia leży już Putinowi na wątrobie", - przekazał dziennikarzom jego słowa Dmytro Dinze.

Przypomnijmy, że 14 maja ukraiński reżyser Ołeh Sencow ogłosił głodówkę w rosyjskim więzieniu. Żąda, aby rosyjskie władze uwolniły wszystkich ukraińskich więźniów politycznych w Rosji i na okupowanym Krymie. Według Sencowa, jeśli jego żądania nie zostaną spełnione, jest gotów umrzeć.

MSZ Ukrainy i Departament Stanu USA zażądały od Rosji uwolnienia Sencowa i innych więźniów politycznych.

14 czerwca Parlament Europejski przyjął rezolucję w sprawie masowych naruszeń praw człowieka i prześladowań obywateli ukraińskich w Rosji i na zaanektowanym Krymie, a także zażądał, aby władze rosyjskie "natychmiast i bezwarunkowo" uwolniły Ołeha Sencowa i innych nielegalnie zatrzymanych obywateli Ukrainy.

Ołeha Sencowa wraz z Ołeksandrem Kołczenką zatrzymali funkcjonariusze FSB wiosną 2014 roku na okupowanym Krymie. Wywieziono ich do Rosji, gdzie Sencow skazany został na podstawie sfabrykowanych dowodów o organizacje zamachu na 20 lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze. Kołczenko dostał 10 lat pozbawienia wolności. Obaj nie przyznali się do winy.

Artykuły powiązane