Ekstremalny upał spowodował najpoważniejszy kryzys warzywniczy w UE ostatnich 40 lat

Ekstremalny upał spowodował najpoważniejszy kryzys warzywniczy w UE ostatnich 40 lat
Długotrwałe ekstremalne upały w Europie doprowadziły do najbardziej poważnego w ciągu ostatnich 40 lat problemu dla sektora warzywniczego UE.

 

Oświadczono o tym w Europejskim Stowarzyszeniu Przetwórców Owoców i Warzyw (PROFEL), informuje Euractive.

„W związku z długotrwałą upalną i suchą pogodą na przestrzeni całego lipca na większej części kontynentu plony warzyw drastycznie spadły. Dzisiejsza sytuacja dla ogrodników i producentów warzyw jest najpoważniejsza w ciągu ostatnich 40 lat” - czytamy w oświadczeniu organizacji.

W komentarzu do publikacji organizacja poinformowała, że w wyniku upalnych warunków pogodowych szczególnie ucierpiały Francja, Holandia, Niemcy, Wielka Brytania, Węgry oraz Polska.

Stowarzyszenie stwierdza, że najbardziej ucierpiał sektor warzyw mrożonych i konserwowych, w którym straty w plonach doprowadziły do zmniejszenia i nieregularnych dostaw świeżych warzyw na zakłady przetwórcze, co spowodowało wzrost kosztów produkcji i zmniejszenie liczby przetwarzanych produktów.
Pomimo tego organizacja nie potwierdziła, że w związku z tym ceny warzyw mogą wzrosnąć.

Według danych PROFEL, rok 2018 jest trzecim rokiem z rzędu, kiedy sektor warzywniczy boryka się z poważnymi problemami związanymi z pogodą. Poinformowano o znacznym zmniejszeniu uprawy grochu i fasoli w zakresie od 20% do 50%.

„W niektórych regionach produkcyjnych na południu Europy pierwszy zbiór fasoli również ucierpiał od gwałtownych burz (powodzi, gradu). Straty w plonach cebuli stanowią od 15% do 50%; zbiory cukinii i szpinaku również ucierpiały. W wielu regionach drugi wysiew szpinaku, fasoli lub kalafiora nie jest możliwy z powodu suszy” - zawiadomiono w PROFEL.

Artykuły powiązane