Eurostat porównał ceny za gaz i energię elektryczną w krajach UE

Eurostat porównał ceny za gaz i energię elektryczną w krajach UE
Eurostat, Europejski Urząd Statystyczny, po raz pierwszy opublikował wykaz cen za energię elektryczną i gaz ziemny w krajach UE.

 

„Dzięki nowym danym, zawartym w rozporządzeniu (UE) 2016/1952, Eurostat może obecnie obliczyć średnią cenę, która odzwierciedla całkowitą konsumpcję gospodarstw domowych”, czytamy w oświadczeniu Eurostatu.

Ceny za energię elektryczną i gaz w UE mogą zmieniać się w zależności od szeregu warunków związanych z popytem i podażą, szczególnie biorąc pod uwagę sytuację geopolityczną, krajowy bilans energetyczny, wydatki sieciowe i warunki pogodowe.

Wśród 24 państw członkowskich, które mogły przedstawić dane, ceny energii elektrycznej za kilowatogodzinę płacone przez gospodarstwa domowe wahały się między 10 (Bułgaria) a 28 centami (Belgia). W zdecydowanej większości krajów cena wynosiła od 10 do 20 centów za kilowatogodzinę.

Household electricity prices

Cena za kilowatogodzinę gazu w gospodarstwie domowym, jak wiadomo, jest niższa niż cena za energię elektryczną i w 2017 roku wahała się od 3 (Rumunia) do 12 centów (Szwecja). W większości krajów członkowskich, które mogły przedstawić dane, cena wynosiła mniej niż 8 centów za kilowatogodzinę.

Household gas prices

Artykuły powiązane