Lista 672: opublikowano dane Rosjan, którzy okupowali część Gruzji

Lista 672: opublikowano dane Rosjan, którzy okupowali część Gruzji
Sporządzony przez gruzińską grupę InformNapalm materiał zawiera dane o wojskowo-politycznym kierownictwie Federacji Rosyjskiej i dane osobowe rosyjskich okupantów.

 

Wolontariusze grupy InformNapalm z okazji 10. rocznicy rosyjskiej inwazji na Gruzję opublikowali „listę 672” - dane o wojskowych i urzędnikach biorących udział lub zaangażowanych w planowanie i realizację agresji wobec tego kraju w sierpniu 2008 roku.

„To podsumowanie wielu miesięcy ciężkiej pracy wolontariuszy, którzy badając jawne źródła, zebrali dziesiątki publikacji i filmów, w tym rozkazy o odznaczeniach, artykuły i telewizyjne reportaże o rosyjskich wojskowych. Oprócz danych z portali społecznościowych znaczną część zidentyfikowanych uczestników inwazji znaleziono w grupach tematycznych, na forach, a następnie badając i analizując dane profilowe i kontakty osób zaangażowanych” - czytamy w komunikacie.

Wszystkie szczegółowe informacje i infografiki dostępne są TUTAJ.

Dane zostały usystematyzowane w kilka bloków tematycznych (osiem list), większość ujawnionych agresorów to oficerowie i żołnierze jednostek oraz formacji Północnokaukaskiego Okręgu Wojskowego, floty, lotnictwa, sił specjalnych i wojsk powietrzno-desantowych.

Na liście wymieniono 672 nazwiska, spośród których zidentyfikowano 500 osób, częściowo zidentyfikowano 172 osoby.

Wojna w Osetii Południowej rozpoczęła się wokół zbrojnego konfliktu w Osetii Południowej w sierpniu 2008 roku. Przeciwko Gruzji, oprócz armii Federacji Rosyjskiej i nielegalnych sił zbrojnych Osetii Południowej, walczyli bojówkarze z Rosji i Abchazji. W nocy na 8 sierpnia po ostrzale przez bojówkarzy wiosek gruzińskich wojsko tego kraju zajęło większą część Cchinwali, jednak w ten sam dzień Rosja wprowadziła swoje wojska na pomoc separatystom z południa, rozpoczęła bombardowania gruzińskich miast, portów i obiektów wojskowych. Wojna zakończyła się 12 sierpnia klęską armii gruzińskiej, utratą Wąwozu Kodorskiego w Abchazji i czystkami etnicznymi w gruzińskich wioskach w Południowej Osetii. Rosja nie wycofała swoich wojsk.

Artykuły powiązane