Pentagon zabronił żołnierzom wykorzystywać GPS w strefach ryzyka

Pentagon zabronił żołnierzom wykorzystywać GPS w strefach ryzyka
Żołnierzom i innemu personelowi Sił Zbrojnych USA zakazano korzystania z aplikacji takich jak fitness tracker i innych urządzeń oraz aplikacji posiadających możliwość określenia lokalizacji w miejscach przeprowadzania operacji wojskowych a także w miejscach wysokiego ryzyka.

 

Taki rozkaz w poniedziałek wydał Pentagon, informuje Fox News.

Rozkaz zakazuje wykorzystywania aplikacji fitnessowych lub innych oraz urządzeń elektronicznych, które często są związane z aplikacjami mobilnymi lub smartwatchami, i które mogą przekazywać dane GPS wykorzystując sieci społecznościowe.

W rozkazie czytamy, że aplikacje na osobistych lub rządowych urządzeniach, które stwarzają „znaczne ryzyko” dla personelu wojskowego powinni zostać wyłączone w konkretnych sferach prowadzenia operacji.

Zakaz dotyczy również aplikacji socjalnych takich jak Tinder.

Zgodnie z nowym rozkazem, dowództwo wojskowe w oparciu o sytuację bezpieczeństwa w konkretnym rejonie lub bazie będzie określać czy żołnierze będący pod ich dowództwem mogą wykorzystywać funkcję GPS na swoich urządzeniach .

„Geolokalizacja może ujawnić dane osobowe, informacje o lokalizacji, procedury i liczbę pracowników personelu wojskowego oraz potencjalnie stworzyć nieprzewidziane skutki dla bezpieczeństwa i zwiększyć ryzyko dla sił zjednoczonych i misji” - czytamy w rozkazie.

Personel wojskowy, który nie znajduje się we wrażliwych obszarach może wykorzystywać aplikacje wykorzystujące GPS jeżeli dowództwo potwierdzi, że nie występuje zagrożenie.

Artykuły powiązane