Ekstremalne upały do 2050 roku obejmą prawie tysiąc miast

Ekstremalne upały do 2050 roku obejmą prawie tysiąc miast
Obecnie w 354 dużych miastach średnia temperatura latem przekracza +35°C. Do 2050 roku zmiana klimatu spowoduje wzrost temperatury do tej wartości już w 970 miastach.

 

Jak informuje The Guardian, według najnowszych badań, do 2050 roku liczba mieszkańców miast, którzy będą narażeni na działanie ekstremalnych upałów, wzrośnie ośmiokrotnie - do 1,6 mld osób.

W 2018 roku, w Chino, 50 km od Los Angeles, zanotowano +48,9 °C, w Sydney zanotowano +47°С, a w Madrycie i Lizbonie słupki termometrów zatrzymały się w połowie drogi między +40°С i +50°C. Według nowych badań, Francja może łatwo pokonać barierę +50°C do końca wieku. Australijskie miasta, zgodnie z przewidywaniami, osiągną ten punkt jeszcze wcześniej. Kuwejt, tymczasem, zbliży się do niemożliwych do życia +60°C.

"Gorąco jak w piecu, dosłownie czujesz zagrożenie dla życia i apokalipsę", - powiedział Nigel Tapper, profesor nauk o środowisku w Monash University z Melbourne, mówiąc o +48°С, które miały miejsce w różnych częściach miasta. "Nie można poruszać się po ulicy dłużej niż kilka minut" - dodaje. Złe przeczucie nasila rosnące zagrożenie krzewów i pożarów.

"Pytanie, jak chłodzić ludność obecnie zajmuje priorytetowe miejsce w politycznym i naukowym porządku obrad" - stwierdził Dev Niyogi, profesor Uniwersytetu Purdue w stanie Indiana (USA), przewodniczący środowiska miejskiego w Departamencie Amerykańskiego Towarzystwa Meteorologicznego. W zeszłym tygodniu był on współprzewodniczącym sympozjum o miejskim klimacie w Nowym Jorku.

Miasta mogą być przystosowane do obniżenia ciepła za pomocą środków oszczędzania wody, tworzenia cienia i odbicia ciepła. W wielu krajach na świecie, te kroki są już realizowane. Miasto o temperaturze +50°C może bardziej nadawać się do życia dzięki takim przedsięwzięciom, jak bujne tereny zielone na budynkach i wokół nich. W domu mogą być malowane inteligentne odcienie, które zmieniają się w ślad za ruchem słońca. Dachy, chodniki i inne miejskie powierzchnie mogą być wykonane z materiałów o wysokiej dyfuzji zdolnością odbicia (albedo). Jest również możliwe odsysanie mgły i tworzenie pól z odnawialnych źródeł energii, które zapewnią moce dla chłodzenia środowiska bez dodawania efektu cieplarnianego.

Według Niyogi, taka adaptacja miast wymaga zmian nie tylko w projektowaniu osiedli, ale i w tym, jak będą zorganizowane metropolie i życie w nich ludzi.

Artykuły powiązane