USA: Asad zezwolił na korzystanie z broni chemicznej w Idlib

USA: Asad zezwolił na korzystanie z broni chemicznej w Idlib
Prezydent Syrii Baszszar al-Asad zatwierdził wykorzystanie chloru gazowego w Idlib — ostatnim dużym bastionie powstańców, którzy sprzeciwiają się jego rządom.

 

Informuje o tym gazeta The Wall Street Journal, powołując się na jakichś amerykańskich urzędników.

Według informacji gazety, Asad, planując atak na Idlib, rzekomo zezwolił swoim wojskom użyć chloru gazowego przeciwko powstańcom.

Podkreślono, że podczas ostatniej dyskusji na temat Syrii prezydent USA Donald Trump groził przeprowadzeniem masowego uderzenia w reżim Asada, jeśli „zacznie on morderstwa w Idlib”.

Amerykańscy urzędnicy powiedzieli, że w Pentagonie opracowywane są wojskowe opcje, w szczególności — silniejszego niż w kwietniu uderzenia, ale Trump nie zdecydował jeszcze, jaka dokładnie będzie odpowiedź.

Jak informowano, rosyjskie i syryjskie lotnictwo wznowiło intensywne bombardowania w prowincjach Idlib i Hama w niedzielę, na tle prób Damaszku wyparcia powstańców z ich ostatniej twierdzy po tym, jak rosyjsko-irańsko-turecki szczyt nie był w stanie porozumieć się w sprawie rozejmu.

Damaszek, który wspierają sojusznicy Rosja i Iran, przygotowuje wielką ofensywę, aby odzyskać kontrolę nad Idlibem i przyległymi rejonami w północno-zachodniej części kraju. Prowincja jest ostatnim ważnym bastionem rebeliantów w Syrii, występujących przeciwko władzy prezydenta Baszszara al-Asada.

Rosyjskie i syryjskie samoloty wojskowe wznowiły swoje naloty na następny dzień po tym, jak w piątek na szczycie prezydentów Turcji, Iranu i Rosji nie udało się wynegocjować zawieszenia broni, aby zapobiec ofensywie.

Artykuły powiązane