W Rosji wymyślono silnik, pracujący na wódce

W Rosji wymyślono silnik, pracujący na wódce Foto: ssau.ru
W Rosji naukowcy z Międzyuczelnianej Katedry Badań Kosmicznych Uniwersytetu w Samarze skonstruowali prototyp silnika do manewrowego nanosatelity SamSat-M. Ma on wymiary 10х10х30 centymetrów i pracuje na wódce.

 

Poinformowała o tym służba prasowa prasowy uczelni.

W szczególności zauważono, że nowy silnik pracuje na mieszance wody destylowanej i alkoholu etylowego. Udział alkoholu w mieszance wynosi około 40%.

Naukowcy podkreślają, że takie paliwo jest bezpieczne, ponieważ nie jest samozapalające się i nie działa toksycznie. Taki silnik można zainstalować na każdym satelicie formatu CubeSat, co pozwoli znacznie poszerzyć jego możliwości.

„Naukowcy Uniwersytetu w Samarze opracowali pełny komplet dokumentacji projektowej i wykonali prototyp urządzenia napędowego na mieszankę wodno-alkoholową. Na uniwersytecie odbywają się testy prototypu silnika w celu wykrycia wad dla dalszego rozwoju” - podkreślono na uczelni.

Zaznacza się, że maksymalna masa w pełni zatankowanego silnika wynosi 1,55 kg, a potencjalne przyspieszenie — nie mniej niż 80 m/s. W zbiorniku jest przechowywane 450 gramów wodno-alkoholowego paliwa.

Artykuły powiązane