Półtorej setki dziennikarzy za kratkami w krajach OBWE

Półtorej setki dziennikarzy za kratkami w krajach OBWE
Ponad 150 dziennikarzy znajduje się w więzieniach na terenie krajów OBWE, i należy doprowadzić do natychmiastowego uwolnienia.

Oświadczył o tym przedstawiciel OBWE ds. wolności mediów Harlem Désir podczas corocznej konferencji Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie na temat praw człowieka. Taką opinię wyraził podczas sesji roboczej ds. wolności mediów, informuje własny korespondent Ukrinformu.

"Z morderstwami dziennikarzy trzeba walczyć tak samo jak z terroryzmem. Ponad 150 dziennikarzy znajduje się w więzieniach na terenie krajów OBWE, głównie w Turcji i Azerbejdżanie, a także w krajach Azji Środkowej i Rosji", - powiedział Désir.

Przedstawiciel OBWE również zwrócił uwagę na to, że w więzieniu przebywa Ołeh Sencow, który choć nie jest dziennikarzem, ale jego sprawa posada szeroki rezonans i wymaga uwagi.

Désir podkreślił, że żaden dziennikarz nie powinien znajdować się w więzieniu, a dziennikarzowi nie można "zamykać ust". Podkreślił również, że na terenie krajów OBWE są znane przykłady manipulacji informacji i dezinformacji, często sponsorowane przez państwo.

Jak informowaliśmy, w spotkaniu bierze udział około 1,5 tys. przedstawicieli rządów i społeczeństwa obywatelskiego krajów OBWE i krajów partnerskich.

Celem konferencji jest rewizja zobowiązań podjętych przez rządy państw członkowskich w zakresie przestrzegania podstawowych praw i wolności człowieka, demokracji, tolerancji i przeciwdziałania dyskryminacji. Ponadto poruszona zostanie kwestia wolności mediów, praw migrantów, walki z rasizmem i ksenofobią.

Artykuły powiązane