MSZ Ukrainy żąda uchylenia wyroku Suszczenki i zwrócenia go na Ukrainę 

MSZ Ukrainy żąda uchylenia wyroku Suszczenki i zwrócenia go na Ukrainę 
Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy wyraziło zdecydowany protest w związku z decyzją Sądu Najwyższego Federacji Rosyjskiej o pozostawieniu bez zmian wyroku dla ukraińskiego dziennikarza Romana Suszczenki.
 
 
„Krótki czas trwania sesji Sądu Najwyższego i przesłuchania za zamkniętymi drzwiami, bez dopuszczenia ukraińskich i zagranicznych dyplomatów i przedstawicieli mediów po raz kolejny pokazały, że sprawa Romana Suszczenki jest sfałszowana i wykonywana na zamówienie, jak również ujawniła pragnienie strony rosyjskiej, aby ukryć przed społecznością światową, rzeczywistą kontrolę rosyjskiego wymiaru sprawiedliwości nad Kremlem. Żądamy natychmiastowego uchylenia nielegalnego wyroku w sprawie dziennikarza Romana Suszczenki i zapewnienia jego zwolnienia i powrotu na Ukrainę” – przedstawiono w oświadczeniu MSZ.
 
MSZ wezwał społeczność międzynarodową i międzynarodowe instytucje praw człowieka do wzmocnienia nacisku politycznego i gospodarczego na Federację Rosyjską, aby zwolniła i zezwoliła na powrót do Ukrainy Romana Suszczenki i innych obywateli Ukrainy, którzy stali się zakładnikami polityki Kremla w kontekście agresji wobec Ukrainy.
 
Kreml liczy na kontynuowanie pracy podgrupy ds. humanitarnych dotyczących sytuacji na Ukrainie, która dotyczy między innymi wymiany skazanych. Poinformował o tym rzecznik prasowy prezydenta FR Dimitrij Pieskow, odpowiadając na pytanie czy może dojść do wymiany Romana Suszczenki za Rosjan skazanych na Ukrainie – donosi TASS.
 
„Istnieje grupa, która zajmuje się kwestiami humanitarnymi. Miedwiedczuk wystarczająco aktywnie się nimi zajmuje: jak wiadomo, doszło do udanych prób, było kilka wymian. Spodziewamy się, że ta działalność będzie kontynuowana"- powiedział Pieskow.
 
Jak informowaliśmy, korespondenta Ukrinformu we Francji Romana Suszczenkę zatrzymano naruszając międzynarodowe zasady 30 września 2016 r. w Moskwie, gdzie przybył z prywatną wycieczką.
 
7 października został oskarżony o szpiegostwo. FSB Rosji oświadczyła, że Suszczenko jest pracownikiem wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy. Zarzuty te zostały odrzucone przez Ministerstwo Obrony Ukrainy. 
 
W dniu 4 czerwca 2018 r. Sąd Miejski w Moskwie skazał Suszczenkę na 12 lat w kolonii surowego reżimu. Odwołanie od wyroku zostało złożone w dniu 5 czerwca.
 
12 września Sąd Najwyższy Rosji orzekł, że wyrok Moskiewskiego Sądu Miejskiego przeciwko Suszczence jest zgodny z prawem. Prezydent Petro Poroszenko z kolei uznał wyrok za oburzający.

Artykuły powiązane