Trybunał Sprawiedliwości UE odmówił zniesienia sankcji z rosyjskich banków i firm

Trybunał Sprawiedliwości UE odmówił zniesienia sankcji z rosyjskich banków i firm
Trybunał Sprawiedliwości UE w Luksemburgu utrzymał sankcje nałożone przez Radę UE przeciwko wielu rosyjskim bankom i firmom naftowym i gazowym w związku z agresją Rosji wobec Ukrainy.

 

TSUE oddalił pozew o anulowanie sankcji UE wobec rosyjskich banków: Sberbanku, , Banku VTB i Banku VEB, Prominvestbanku i tureckiego DenizBanu (córki Sberbanku), a także firm Gazprom Nieft i Rosnieft.

„W istocie trybunał uznał, że Rada UE dostatecznie uzasadniła zaskarżone akty prawne. Ogłoszony cel zaskarżonych aktów polega na tym, aby zwiększyć cenę za działania Rosji, które podważają integralność terytorialną, suwerenność, i niepodległość Ukrainy, a także wspiera pokojowe rozwiązanie kryzysu” – czytamy w decyzji sądu.

UE nałożyła sankcje przeciwko Rosji w odpowiedzi na rosyjską interwencję wojskową na Ukrainie w 2014 r. Rosyjskie banki i firmy złożyły pozew przeciwko UE już w 2014 roku.

Sankcje UE nałożyły ograniczenia na niektóre transakcje finansowe i eksport niektórych ważnych towarów i technologii, ograniczyły dostęp wielu rosyjskich podmiotów do rynku kapitałowego i zakazały świadczenia usług wymaganych dla szeregu działań związanych z ropą naftową.

Artykuły powiązane