KE przedstawiła pierwsze pomysły reformy WTO

KE przedstawiła pierwsze pomysły reformy WTO
Komisja Europejska przedstawiła pierwszy zestaw projektów odnośnie modernizacji Światowej Organizacji Handlu.

 

Podejście UE do reformy WTO przedstawiono w opublikowanym we wtorek dokumencie i będzie on przedstawiony partnerom Unii Europejskiej w Genewie 20 września podczas spotkania w tej sprawie, informuje strona internetowa Komisji Europejskiej.

Prezentując dokument, komisarz ds. handlu Cecilia Malmström podkreśliła, że Światowa Organizacja Handlu nie potrafiła odpowiednio dostosować się do zmieniającej się globalnej gospodarki.

„Świat się zmienił, jednak WTO — nie. Teraz jest czas, by zmienić system tak, aby mógł rozwiązywać problemy współczesnej gospodarki światowej i ponownie działać dla wszystkich. UE musi odgrywać w tym główną rolę” - zaznaczyła ona.

Pomysły Komisji Europejskiej na modernizację WTO dotyczą trzech kluczowych obszarów: aktualizacja obowiązujących zasad handlu międzynarodowego, które obejmowałyby współczesną gospodarkę światową, wzmocnienie roli monitoringowej WTO i przezwyciężenie nieuniknionego „impasu” w systemie rozstrzygania sporów WTO.

Podkreślono, że UE będzie kontynuować dyskusję na temat tych pomysłów z różnymi partnerami z WTO w najbliższych tygodniach w celu przygotowania konkretnych propozycji.

Artykuły powiązane