W Norwegii rozpoczynają się zakrojone na szeroką skalę ćwiczenia NATO z udziałem 31 krajów

W Norwegii rozpoczynają się zakrojone na szeroką skalę ćwiczenia NATO z udziałem 31 krajów
W Norwegii w październiku i listopadzie odbędą się zakrojone na szeroką skalę ćwiczenia wojskowe NATO Trident Juncture-2018 z udziałem przedstawicieli 31 krajów.

 

Poinformowano o tym na stronie internetowej Sił Zbrojnych Królestwa Norwegii.

„NATO i Królestwa Norwegii przygotowują się do jednych z największych ćwiczeń wojskowych w tym kraju. Przez kilka tygodni w październiku i listopadzie ponad 40 tysięcy uczestników z 31 krajów — członków i partnerów Sojuszu Północnoatlantyckiego przybędzie na to wydarzenie militarne” - czytamy w komunikacie.
W ćwiczeniach uczestniczyć będzie 150 samolotów i 70 jednostek techniki naziemnej.

Celem ćwiczeń jest sprawdzenie skuteczności całej hierarchii dowodzenia: od poziomu taktycznego do zarządzania dużymi siłami. Ćwiczenia mają charakter obronny. Scenariusz ćwiczeń zakłada naruszenie suwerenności Norwegii.

„W tym ćwiczeniu chodzi o szkolenie się do obrony oraz o efekt odstraszający, gotowość do odpowiedzi na każde zagrożenie z każdego kierunku i w każdym czasie. Trident Juncture pokaże światu, że NATO odpowiada na zapotrzebowanie, jest zjednoczone i gotowe się bronić w scenariuszu testującym zgodnie z artykułem 5 naszą wspólną obronę” -powiedział dowódca JFC w Neapolu adm. James Foggo

Jako obserwatorzy na Trident Juncture - 2018 zaproszeni zostaną również przedstawiciele Rosji

Artykuły powiązane