Senat USA uznał Wielki Głód za ludobójstwo narodu ukraińskiego

Senat USA uznał Wielki Głód za ludobójstwo narodu ukraińskiego
Senat USA jednogłośnie podjął decyzję dwupartyjnej rezolucji, w której Wielki Głód 1932-1933 r. uznaje za ludobójstwo narodu ukraińskiego.

 

Informację dotycząca tego faktu przekazała w komunikacie na Facebooku ambasada Ukrainy w Stanach Zjednoczonych.

"Senat USA jednogłośnie podjął decyzję dwupartyjnej rezolucji, która stała się pierwszym w historii aktem Kongresu USA, gdzie Wielki Głód 1932-1933 r. uznaje się za ludobójstwo narodu ukraińskiego" - czytamy w komunikacie.

W szczególności w dokumencie zawarto uznanie przez Senat wniosków komisji rządowej USA ws. głodu na Ukrainie (z 22 kwietnia 1988 r.) o tym, że "Stalin i jego otoczenie dokonali w latach 1932-1933 ludobójstwa w stosunku do Ukraińców".

Rezolucja potępia systematyczne naruszenia praw człowieka, w tym prawa do samostanowienia i wolności słowa, dokonywane przez rząd radziecki wobec narodu ukraińskiego. W dokumencie złożono tym samym najgłębsze kondolencje ofiarom, tym, którzy przeżyli Wielki Głód, i ich rodzinom, a także zawierto wezwanie do rozprzestrzeniania informacji w celu podnoszenia świadomości w świecie o sztucznej naturze tej tragedii.

"Ta uchwała jest wynikiem owocnej współpracy ambasady Ukrainy w Stanach Zjednoczonych, ukraińskiej społeczności w Ameryce i przyjaciół Ukrainy w Senacie USA", - poinformowano w ambasadzie.

Projekt takiej uchwały został również zatwierdzony przez Komitet Spraw Zagranicznych Izby Reprezentantów Kongresu USA i obecnie oczekuje rozpatrzenia podczas posiedzenia plenarnego.

Artykuły powiązane