Przeciwko szefowi EBOR wszczęto śledztwo – Reuters

Przeciwko szefowi EBOR wszczęto śledztwo – Reuters
Przeciwko szefowi Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju Sumie Chakrabartcie wszczęto śledztwo z powodu gromadzenia danych o udziałowcach.

 

Pisze o tym Reuters, powołując się na list akcjonariuszy. 29 maja bieżącego roku kilku członków rady nadzorczej EBOR skierowało do naczelnika wydziału nadzoru bankowego list z żądaniem wszczęcia śledztwa w sprawie szefa banku, poinformowały Reuters cztery źródła zaznajomione z sytuacją.

„Wygląda na to, że prezes i członkowie komitetu wykonawczego wdrożyli obrzydliwą praktykę, która przewiduje zbieranie poufnych i osobistych informacji o członkach rady nadzorczej” - czytamy w skardze.

„Niniejszym apelem zwracamy się do was o wszczęcie postępowania w związku z ewentualnym niewłaściwym zachowaniem szefa banku” - czytamy w liście, który został anonimowo podpisany przez „szereg zainteresowanych członków zarządu i akcjonariuszy”.

Te cztery źródła donoszą, że po tym rozpoczęto zewnętrzne śledztwo.

W liście wspomniano również, że w dniach 3-4 maja szereg członków zarządu anonimowo otrzymało dokumenty zawierające kopie elektronicznych konwersacji między prezesem i komitetem wykonawczym, a także fragmenty innych oficjalnych raportów bankowych, w których zamieszczono dane osobowe członków zarządu, które zbierano bez ich zgody.

Chakrabarti nie chciał komentować tej informacji. Dyrektor ds. komunikacji EBOR Jonathan Charles nie chciał ani potwierdzić, ani zaprzeczyć istnieniu takich dokumentów.

„Nigdy nie będziemy komentować jakichkolwiek domniemanych przecieków dokumentów” - powiedział Charles.

Chakrabarti stanął na czele tej instytucji rozwoju finansowego w roku 2012, od tego czasu bank aktywnie wspierał rozwijające się gospodarki. W maju roku 2016 zarząd EBOR ponownie wybrał Chakrabartiego na prezesa banku na najbliższe 4 lata.

Do momentu rozpoczęcia pracy w EBOR Chakrabarti pełnił funkcję stałego sekretarza w Ministerstwie Sprawiedliwości Wielkiej Brytanii, wcześniej pracował w brytyjskim Ministerstwie Rozwoju Międzynarodowego i w Ministerstwie Finansów. W rządzie Wielkiej Brytanii zajmował różne stanowiska od roku 1984.

Artykuły powiązane