Bellingcat: rosyjscy szpiedzy GRU podejrzani w sprawie Skripala brali udział w przejęciu urzędów Ukrainy

Bellingcat: rosyjscy szpiedzy GRU podejrzani w sprawie Skripala brali udział w przejęciu urzędów Ukrainy
Pracownicy GRU Federacji Rosyjskiej Aleksandr Miszkin (znany także jak Aleksandr Pietrow) oraz Anatolij Czepiga (znany także jak Rusłan Boszyrow) uczestniczyli w zdobywaniu instytucji rządowych na wschodzie Ukrainy.

 

Oświadczył o tym sprawozdawca grupy badawczej Bellingcat Conflict Intelligence Team (CIT) Christo Grozev po spotkaniu z brytyjskimi parlamentarzystami, pisze The Independent.

Według jego słów, funkcjonariusze GRU byli „bezpośrednio zamieszani” w przejęcie instytucji rządowych na wschodzie Ukrainy i rozprzestrzenianie fałszywych informacji na temat „lokalnych oddziałów obronnych”.

Bellingcat twierdzi, że Miszkin odbył kilka podróży na Ukrainę, w szczególności podczas Majdanu w 2013 roku. W opublikowanym raporcie dziennikarze mówią, że prezydent Federacji Rosyjskiej wręczył Miszkinowi nagrodę Bohatera Federacji Rosyjskiej w drugiej połowie 2014 roku. Osoby zaznajomione z jego rodziną uważają, że Miszkin został odznaczony za działalność „albo na Krymie, lub wobec Wiktora Janukowycza”.

Jak podkreślono, tożsamość Czepigi i Myszkina udało się ustalić dzięki odkrytym źródłom, zeznaniom ludzi, którzy są zaznajomieni z nimi, a także dzięki kopii dokumentów potwierdzających ich tożsamość.

 Kreml oraz Scotland Yard odmówili komentarzy odnośnie informacji uzyskanych przez Bellingcat.

Artykuły powiązane