Ukraina i Japonia podpisały memorandum o współpracy w sferze obronności

Ukraina i Japonia podpisały memorandum o współpracy w sferze obronności
Ministerstwa obrony Ukrainy i Japonii podpisały memorandum o współpracy i wymianach w sferze obrony.

 

Odpowiednią informację przekazała opinii publicznej służba prasowa Ministerstwa Spraw Zagranicznych Ukrainy.

"12 października 2018 roku w Tokio odbyły się pierwsze ukraińsko-japońskie rozmowy w sprawach bezpieczeństwa...Podczas wizyty podpisano memorandum między ministerstwami obrony Ukrainy i Japonii o współpracy i wymianach w sferze obrony" - czytamy w komunikacie.

Stronę ukraińską reprezentowali zastępca szefa MSZ Andrij Bodnar i zastępca ministra obrony narodowej do spraw integracji europejskiej, generał Anatolij Petrenko. Japońską stronę reprezentowali zastępca asystenta ministra spraw zagranicznych, ambasador Hidek Uyama i dyrektor generalny ds. współpracy międzynarodowej Ministerstwa Obrony Hideo Suzuki.

Jak podkreślono, strony omówiły szeroki zakres zagadnień będących przedmiotem wspólnego zainteresowania, w tym związanych z polityką bezpieczeństwa i obrony ich krajów, sytuację w zakresie bezpieczeństwa w poszczególnych regionach, a także dwustronnej współpracy.

Jak poinformowano na stronie internetowej ambasady Ukrainy w Japonii, ukraińska delegacja, na czele z Andrijem Bodnarem przebywała w Japonii 11 i 12 października. Jej celem było przeprowadzenie pierwszych ukraińsko-japońskich konsultacji w sprawach bezpieczeństwa. Ukraińscy dyplomaci spotykali się i prowadzili konsultacje ze swoimi japońskimi kolegami, przedstawicielami resortów obronnych Japonii, a także odwiedzili bazę Morskich Sił Samoobrony Japonii Yokosuka.

Jak podkreślił Bodnar, podpisanie Memorandum jest nowym krokiem dla rozwoju współpracy przemysłu zbrojeniowo-atlantyckiego.

"Nowy krok dla rozwoju współpracy przemysłu zbrojeniowo-atlantyckiego. Przy okazji, Ukraina to pierwsze państwo z naszego regionu, z którym Japonia podpisała taki dokument" - napisał na Twitterze.

Artykuły powiązane