Dowódca NATO w Europie do Rosji: jesteśmy gotowi, będziemy bronić Atlantyk

Dowódca NATO w Europie do Rosji: jesteśmy gotowi, będziemy bronić Atlantyk
Największe ćwiczenia NATO od czasów zimnej wojny, które odbędą się w Norwegii między 25 października - 7 listopada, są sygnałem dla Rosji o tym, że sojusznicy są gotowi do kolektywnej obrony.

 

Oświadczył o tym naczelny dowódca Połączonych Sił NATO w Europie generał Curtis Scaparrotti dla Sky News.

Odpowiadając na pytanie o to, jaki sygnał powinien wysłać Moskwie amerykański lotniskowiec USS Harry S. Truman, który po raz pierwszy od 1987 roku wejdzie w Morze Norweskie, Scaparrotti powiedział: "To pokaz naszych możliwości. Jesteśmy gotowi, trenujemy, i będziemy bronić Atlantyk" .

"Rosja zdecydowała się zwiększyć swoją obecność, a także modernizują swoją armię, i uważam, że to nie jest zaskoczeniem, ale to jest coś, na co musimy zwrócić uwagę", - powiedział generał Scaparrotti.

"Musimy kontynuować budowanie naszych możliwości i trenować tak, aby dominować w możliwościach bojowych. Siła polega na tym, jak powstrzymujemy konflikty, a nasza praca polega na zapobieganiu i robimy to z naszym silnym Sojuszem", - dodał on.

W październiku i listopadzie w Norwegii odbędą się ćwiczenia NATO Trident Juncture-2018, które staną się jednymi z największych w historii Sojuszu.

Weźmie w nich udział około 45 000 osób z 31 krajów, ponad 150 samolotów, 60 statków.

Artykuły powiązane