UE zatwierdziła nowy tryb sankcji za ataki chemiczne

UE zatwierdziła nowy tryb sankcji za ataki chemiczne
Rada UE zatwierdziła nowy tryb sankcji w odpowiedzi za używanie i rozpowszechnianie broni chemicznej.

 

Jak czytamy w komunikacie Rady UE, wprowadzenie nowego trybu sankcji było bezpośrednią konsekwencją decyzji Rady Europejskiej z dnia 28 czerwca tego roku.

"Obecnie UE będzie mogła zastosować sankcje wobec osób i organizacji, zaangażowanych w rozwój i użycie broni chemicznej w dowolnym miejscu, niezależnie od ich narodowości i miejsca"-czytamy w komunikacie.

W Radzie UE oświadczono, że ograniczające środki będą skierowane do osób i podmiotów, które bezpośrednio odpowiadają za opracowanie i stosowanie broni chemicznej, a także tych, którzy świadczy pomoc finansową, techniczną i materialną, i tych, kto pomaga, zachęca lub jest z nimi związany.

Sankcje obejmują zakaz podróży do UE, zamrożenie aktywów osób fizycznych i oraz podmiotów gospodarczych. Ponadto, osobom i organizacjom UE będzie zabronione także zapewnienie środków podmiotom podlegającym sankcjom.

Jak informowaliśmy Wielka Brytania nalega na wprowadzeniu nowych sankcji przeciwko Federacji Rosyjskiej mający zapobiec ponownego użycia broni chemicznej ze strony Rosji i Syrii.

Przywódcy krajów Unii Europejskiej, w komunikacie końcowym szczytu w czerwcu oficjalnie obiecali jak najszybciej opracować i przyjąć dokument o nowym trybie sankcji w odpowiedzi na stosowanie i rozprzestrzenianie broni chemicznej.

Wiele państw UE wydaliło rosyjskich dyplomatów z powodu zatrucia w Salisbury. Ale opozycja ze strony niektórych państw t.j.: Grecja, Włochy i Węgry, zablokowała wszelkie dalsze środki.

Artykuły powiązane