UE: problem irlandzkiej granicy może pogrążyć umowę o brexicie

UE: problem irlandzkiej granicy może pogrążyć umowę o brexicie
Poważny problem granicy między Irlandią i Irlandią Północną może pogrążyć rozmowy o wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

 

Z takim oświadczeniem w piątek wystąpił główny negocjator UE ds. brexitu Michel Barnier, donosi Euractiv.

„Odpowiedź brzmi: tak” - powiedział, kiedy na antenie France Inter Radio zapytano go, czy problem irlandzkiej granicy może doprowadzić do załamania negocjacji.

„Uważam, że potrzebujemy umowy. Nie jestem jeszcze pewien, że ją uzyskamy. To trudne, ale możliwe” - powiedział Barnier.

Przywódcy UE w czwartek ostrzegli Wielką Brytanię, że nie pójdą na ustępstwa w negocjacjach, aby wyjść z impasu, ale wyrazili przekonanie, że umowa wciąż może być zawarta do momentu wyjścia kraju ze Wspólnoty w marcu przyszłego roku.

Brukselski szczyt zakończył się 18 października bez postępu po tym, jak premier Wielkiej Brytanii Theresa May nie zaproponowała nowych koncepcji. Powiedziała tylko, że może zgodzić się na dłuższy okres przejściowy po brexicie.

Brytyjska premier Theresa May szuka nowych możliwości po tym, jak UE odrzuciła jej plan granicy irlandzkiej. May chciała, aby cała Wielka Brytania pozostała w unii celnej z UE, aby uniknąć kontroli i sztywnej granicy w Irlandii.

Jak donosi Deutsche Welle, premier May informuje posłów w poniedziałek, że negocjacje z UE odnośnie brexit są zakończone "na 95 procent".

UE pozostaje na pozycji, że tylko Irlandia Północna może pozostać w Unii celnej, w rzeczywistości tworząc granicę na Morzu Irlandzkim.

Artykuły powiązane