Nigeryjscy piraci porwali statek z Polakami i Ukraińcem

Nigeryjscy piraci porwali statek z Polakami i Ukraińcem
Piraci przejęli w sobotę u wybrzeży Nigerii statek Pomerenia Sky, na pokładzie którego jest ośmioro Polaków, dwaj Filipińczycy i Ukrainiec.

 

Jak informują polskie media, przechwycenie statku pod banderą Liberii miało miejsce o czwartej nad ranem 27 października, w odległości 50 mil morskich od wybrzeży Nigerii. Piraci popłynęli na dwóch łodziach motorowych i przejęli statek. Jednak załoga statku zdążyła wysłać sygnał SOS. Według wstępnych informacji, nikt z załogi podczas przechwytywania statku nie ucierpiał.

MSZ poinformowało, że wie o przejęciu statku Pomerenia Sky i nawiązało kontakt z armatorem. Niemniej, ze względu na charakter sprawy, resort nie będzie udzielał na danych moment dalszych informacji. Przedstawiciel firmy-właściciela Pomerenia Sky powiedział, że podejmowane są kroki w sprawie uwolnienia załogi statku.

Około 14 szef polskiej dyplomacji Jacek Czaputowicz potwierdził, że wśród marynarzy porwanych u wybrzeży Nigerii są Polacy. Powiedział dziennikarzom, że wśród 11 członków załogi, którzy zostali uprowadzeni, jest ośmiu naszych rodaków.

Statek z Polakami płynął z Angoli do Omme w Nigerii. To nie pierwsze porwanie marynarzy w tym regionie. Podobna sytuacja miała miejsce w sierpniu. Piraci napadli na szwajcarski kontenerowiec u wybrzeży Nigerii i porwali 12 członków załogi statku. W ostatnich dniach wszyscy jednak zostali uwolnieni. Według raportu Międzynarodowej Izby Handlowej u wybrzeży Nigerii doszło w tym roku do ponad 40 napadów na statki.

Artykuły powiązane