Korea Północna grozi wznowieniem programu nuklearnego w odpowiedzi na sankcje USA

Korea Północna grozi wznowieniem programu nuklearnego w odpowiedzi na sankcje USA
Korea Północna wystąpiła z groźbami przywrócenia państwowej polityki, mającej na celu rozwój programu nuklearnego, jeśli USA nie anulują sankcji gospodarczych nałożonych na kraj.

 

Poinformował o tym Głos Ameryki powołując się na amerykańskie media.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych kraju stwierdziło, że Korea Północna boryka się z presją ze strony Stanów Zjednoczonych i Korei Południowej, które starają się odwieść ją od programu nuklearnego.

Korea Północna nie zagroziła opuszczeniem bieżących negocjacji jądrowych z Waszyngtonem, ale wskazała na możliwość powrotu do akumulowania sił jądrowych.

Po raz pierwszy odkąd przywódca kraju Kim Dzong Un podpisał nową politykę publiczną, oświadczeniem tym przedstawiono możliwość wznowienia przez Koreą Północną testów broni jądrowej i dalszego rozwoju programu, informuje NBC News.

Podkreślono, że w oświadczeniu Ministerstwa Spraw Zagranicznych wydanego w imieniu dyrektora Instytutu Amerykańskich Badań stwierdzono, że "poprawa stosunków i sankcje są sprzeczne", informuje NBC News.

"Ameryka uważa, że jej stałe »sankcje i nacisk« prowadzą do denuklearyzacji. Nie możemy nie pośmiać się nad tak głupim pomysłem" - napisano w nim.

W tym roku Korea Północna i Południowa przeprowadziły trzy spotkania na najwyższym szczeblu. Przywódca KRLD Kim Dzong Un również przeprowadził w czerwcu bezprecedensowe spotkanie z prezydentem USA Donaldem Trumpem w Singapurze, na którym zobowiązali się działać w kierunku denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego.

Artykuły powiązane