Rosyjscy przewoźnicy sądownie domagają się zakazu BlaBlaCar

Rosyjscy przewoźnicy sądownie domagają się zakazu BlaBlaCar
Rosyjska organizacja społeczna „Stowarzyszenie samochodowych przewoźników pasażerskich” złożyła pozew zbiorowy przeciwko rosyjskiemu przedstawicielstwu francuskiego serwisu online BlaBlaCar — Sp. z o.o. „Komjuto rus”.

 

Poinformowano o tym w komunikacie organizacji. Jak przekazują rosyjskie media, informacje o pozwie można znaleźć na stronie Tagańskiego Sądu w Moskwie.

W swoim pozwie przewoźnicy podkreślają, że serwis BlaBlaCar rzekomo przyczynia się do rozwoju nielegalnych przewozów w celu uchylania się od opodatkowania. Oprócz tego podkreślają oni, że kierowcy korzystający z serwisu BlaBlaCar często zabierają i wysadzają pasażerów i ich bagaż poza obiektami infrastruktury transportowej. To, jak podkreśla strona skarżąca, pozwala przewozić na terytorium Rosji „grupy kryminalne i zabronione przedmioty”, nie poddając się kontroli organów ścigania.

„Działalność przewoźników korzystających z serwisu BlaBlaCar doprowadziła do tego, że regularne połączenie autobusowe na wielu trasach, jak i praca dworców autobusowych (stacji autobusowych) znajduje się pod groźbą wypowiedzenia z powodu skrajnego braku rentowności” — podkreślono w pozwie.

Wnioskodawcy wskazują na katastrofalne szkody dla rynku przewozów autobusowych z powodu działalności serwisu BlaBlaCar. Przewoźnicy uznali, że w ciągu ostatnich trzech lat ubyło około 20% pasażerów korzystających z dworców autobusowych i przewoźników na rzecz serwisu BlaBlaCar.

Wnioskodawcy, w szczególności domagają się uznania za nielegalne informacji zamieszczonej na stronie internetowej blablacar.ru i w aplikacji mobilnej, dodania strony serwisu do odpowiedniego rejestru, a także zablokowania na terenie Rosji działalności Sp. z o.o. „Komjuto rus” odnoszącej się do funkcjonowania serwisu BlaBlaCar.

Serwis BlaBlaCar to największy na świecie społecznościowy serwis wyszukiwania wspólnych przejazdów samochodowych.

Artykuły powiązane