Armie Polski i Ukrainy znalazły się wśród 10 najsilniejszych w Europie

Armie Polski i Ukrainy znalazły się wśród 10 najsilniejszych w Europie
Polska i ukraińska armia znalazły się w pierwszej dziesiątce najlepszych armii w Europie, świadczy ranking Global Firepower-2018, którego dane przytacza portal Business Insider.

 

Autorzy badania wzięli pod uwagę takie czynniki jak: geografia, logistyka, zasoby naturalne i potencjał przemysłowy, różnorodność i liczebność uzbrojenia oraz techniki, ilość żołnierzy, ogólne rozwinięcie kraju i inne.

W światowym rankingu prowadzą Stany Zjednoczone Ameryki.

Rosja ma drugą najpotężniejszą armię na świecie, a w europejskim rankingu jest liderem.

Po Federacji Rosyjskiej w pierwszej dziesiątce wszystkich krajów plasują się Chiny, Indie, Francja, Wielka Brytania, Korea Południowa, Japonia, Turcja i Niemcy.

W pierwszej trójce najsilniejszych europejskich armii znalazły się Rosja, Francja i Wielka Brytania.

Siły zbrojne Ukrainy znalazły się na miejscu 10 z budżetem wojskowym o wysokości 4,88 mld dolarów. Przy tym wydanie doliczyło się w ukraińskim wojsku 1,1 mln personelu wojskowego, 2214 czołgów, 240 samolotów wojskowych, wśród których 29 to myśliwce oraz 25 okrętów wojennych. Na 9 miejscu znalazła się Grecja, która prawie dwukrotnie ustępuje miejsca Ukrainie pod względem ilości czołgów i personelu, jednak ma więcej myśliwców — 189 oraz budżet wojskowy w wysokości 6,5 mld dolarów.

Polska zajęła 22 miejsce w światowym rankingu i weszła do 10 krajów krajów europejskich z najsilniejszą armią. Pierwsza europejska dziesiątka wygląda następująco: Rosja, Francja, Wielka Brytania. Turcja, Niemcy, Włochy, Hiszpania, Polska, Grecja i Ukraina.

Jak informowaliśmy wcześniej, w ubiegłorocznym rankingu najlepszych armii świata portalu Global Firepower Ukraina zajęła 30 miejsce.

Artykuły powiązane