Na Białorusi chcą zabronić robienia zdjęć i filmów obywateli bez ich zgody

Na Białorusi chcą zabronić robienia zdjęć i filmów obywateli bez ich zgody
Sąd Konstytucyjny Białorusi stwierdza, że obecnie utrzymywany jest „prawny defekt” w odniesieniu do sposobu wykorzystywania wizerunków obywateli.

 

Białoruś przygotowuje się do wprowadzenia zmian do Kodeksu cywilnego, które przewidują zakaz robienia zdjęć i filmów obywateli bez ich zgody. Sąd Konstytucyjny Białorusi polecił rządowi opracowanie odpowiednich zmian w przepisach i wprowadzenie ich do parlamentu, informuje agencja Interfax-Białoruś.

Sąd Konstytucyjny Białorusi stwierdza, że obecnie utrzymywany jest „prawny defekt” w odniesieniu do sposobu wykorzystywania wizerunków obywateli. Powołując się na przepisy konstytucji, Sąd Konstytucyjny uznał za konieczne „wprowadzenie cech systemu prawnego użytkowania i ochrony wizerunku obywatela z określeniem granic realizacji i warunków ograniczenia prawa do wizerunku”.

W decyzji Sądu Konstytucyjnego wyjaśniono, że rozpatrzenie tej kwestii wcześniej zainicjowało Białoruskie Republikańskie Kolegium Adwokatów. W oświadczeniu Kolegium podkreślono, że rozpowszechnianie w mediach i internecie zdjęć obywateli może być związane z naruszeniem ich praw i interesów.

Prawnicy uważają również, że wykorzystywanie wizerunku obywatela bez jego zgody stanowi naruszenie prywatności i naruszenie prawa do tajemnicy osobistej.

Dokument Sądu Konstytucyjnego powołuje się również na apel rady społecznej przy Ministerstwie Spraw Wewnętrznych Białorusi, która odwołuje się do „faktu samowolnego fotografowania i filmowania pracowników organów i jednostek organizacyjnych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych”.

W Ministerstwie Spraw Wewnętrznych uważa się, że „przy tendencyjnych podejściach do publikacji obrazu może to nieść ze sobą negatywne konsekwencje, w tym wyrządzić nieodwracalne szkody dla wizerunku systemu prawnego, praw i interesów prawnych pracowników organów i jednostek organizacyjnych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych”.

Artykuły powiązane