W Pradze na cześć ukraińskiego dysydenta Wasyla Makucha nazwano most

W Pradze na cześć ukraińskiego dysydenta Wasyla Makucha nazwano most
W Pradze na ulicy Ukraińskiej odbyło się otwarcie mostu i odsłonięcie tablicy na cześć ukraińskiego dysydenta Wasyla Makucha, który dokonał aktu samospalenia w proteście przeciwko okupacji Czechosłowacji przez wojska radzieckie.

 

Informuje o tym Radio Wolna Europa.

„Znamienne jest, że Praga przyjęła to rozwiązanie w roku 50. rocznicy Praskiej Wiosny i tragicznych wydarzeń z sierpnia 1968 roku. Również znamienne jest, że właśnie na tym moście zaczyna się ulica Ukraińska w Pradze” - napisał ukraiński ambasador w Czechach Jewhen Perebyjnis na Facebooku.

Udział w wydarzeniu wzięli senator Renata Chmelová, przyszła szefowa dzielnicy Praga 10, pierwsza zastępczyni administracji dzielnicy z ramienia Partii Piratów Jana Komrsková, dyrektor Instytutu Badań Reżimów Totalitarnych Zdeněk Hazdra i działacze, którzy wiele lat temu rozpoczęli proces nadania jednemu z obiektów imienia Makucha - ukrainistka Rita Kindlerová, Bohdan Rajczynec i inni.

„Komunistyczna władza bardzo długo ignorowała ten akt, bała się takich nazwisk, jak Makuch, Palach, bo wiedziała, że swoimi »żywymi pochodniami« mogą obudzić społeczeństwo. Ukraińcy starali się wesprzeć Czechosłowaków w trudnych momentach, a teraz Czechy odwdzięczyły się nam i za to chcę podziękować”- powiedział w swoim przemówieniu ambasador Ukrainy Jewhen Perebyjnis.

Dyrektor Instytutu Badań Reżimów Totalitarnych Zdeněk Hazdra zaznaczył, że „dzisiejszy dzień otworzył most między Pragą i Kijowem, most, który powinien łączyć przeszłość z teraźniejszością i przypominać o wartościach demokratycznych, które na Ukrainie i w Czechosłowacji były zawsze na pierwszym miejscu”.

Po uroczystym odsłonięciu okolicznościowej tablicy na mostku zabrzmiały hymny Ukrainy i Czech.

Decyzja o nadaniu imienia Makucha mostowi dla pieszych przez rzekę Botič w rejonie Vršovice zatwierdziła Rada Miejska Pragi w maju 2018 roku.

Wasyl Makuch urodził się w 1927 roku we Lwowie w chłopskiej rodzinie. W młodości utrzymywał kontakt z członkami organizacji Proswita i OUN, a w czasie II wojny światowej walczył w szeregach UPA, za co został skazany przez władzę sowiecką na 10 lat ciężkich robót.

5 listopada 1968 Makuch na ulicy Chreszczatyk w Kijowie dokonał aktu samospalenia, krzycząc „Precz z okupantami!”, „Niech żyje wolna Ukraina!”, „Wynoście się z okupowanej Czechosłowacji”.

Artykuły powiązane