UE może nałożyć sankcje na Włochy

UE może nałożyć sankcje na Włochy
Komisja Europejska może nałożyć sankcje na Włochy, jeżeli Rzym nie osiągnie porozumienia w sprawie projektu budżetu, ale Bruksela chce uniknąć tego wariantu.

 

„Chcę dialogu, ale jeśli nie będziemy w stanie dojść do porozumienia, w końcu sankcje mogą być zastosowane” - powiedział europejski komisarz ds. gospodarki Pierre Moscovici.

Jak informuje Reuters, podkreśla się, że w październiku Komisja Europejska odrzuciła projekt budżetu Włoszech, ponieważ drastycznie łamie on zasady fiskalne Unii Europejskiej i może znacznie zwiększyć i tak już ogromny dług publiczny.

Moscovici zaznaczył, że żadnych decyzji w Komisji Europejskiej jeszcze nie przyjęto, ponieważ Włochy mają jeszcze tydzień, aby zmienić swój budżet do 13 listopada.

Włoski minister finansów Giovanni Tria w poniedziałek oświadczył, że budżet państwa się nie zmieni i upierał się, że planowany deficyt budżetowy na przyszły rok nie zwiększy ogromnego długu publicznego kraju, który wynosi 130% PKB.

Wcześniej, premier Włoch Giuseppe Conte poinformował, że jego rząd nie zamierza iść ustępstwa wobec Komisji Europejskiej w sprawie budżetu państwa.

Artykuły powiązane