Po wyjściu z UE kraj stanie się uboższy — rząd Wielkiej Brytanii

Po wyjściu z UE kraj stanie się uboższy — rząd Wielkiej Brytanii
Po wyjściu z Unii Europejskiej Wielka Brytania będzie uboższa, niż gdyby pozostała w składzie Wspólnoty.

 

Świadczą o tym wyniki analizy brytyjskiego rządu, informuje Associated Press.

„Po wyjściu z Unii Europejskiej kraj będzie uboższy, niż gdyby w niej pozostał, niezależnie od tego, jaką umowę handlową uzyska ze Wspólnotą” - czytamy w komunikacie.
Do analizy rządu wchodzi wiele wariantów rozwoju wydarzeń, od wyjścia z UE bez umowy i do kontynuowania uczestnictwa Wielkiej Brytanii w jednolitym rynku UE.

Według ocen badania, 15 lat po brexicie, PKB będzie o 0,6% niższy, niż mógłby być, gdyby kraj pozostał w Unii Europejskiej. Jeśli Wielka Brytania wyjdzie ze Wspólnoty bez umowy i powstaną przeszkody dla handlu, gospodarka kraju spadnie o 9,3%.

Wielka Brytania powinna wyjść z UE 29 marca 2019 roku, dwa lata po tym, jak Londyn złożył oświadczenie o wystąpieniu ze Wspólnoty zgodnie z wynikami referendum przeprowadzonego w czerwcu 2016 roku, w którym zaakceptowano brexit.

Losy brexitu do tej pory ostatecznie nie zostały rozstrzygnięte, projekt umowy premier Theresy May o brexicie powinien uzyskać zgodę w brytyjskim parlamencie 11 grudnia.

May oświadczyła, że jeśli umowa nie zostanie przegłosowana, Wielka Brytania może opuścić UE bez umowy, lub brexit może nie dojść do skutku.

Artykuły powiązane