Rosja przerzuciła myśliwce w okupowany Sewastopol

Rosja przerzuciła myśliwce w okupowany Sewastopol
Rosja przerzuciła na lotnisko Belbek w pobliżu okupowanego Sewastopola myśliwce i inny sprzęt wojskowy.

 

Poinformowano o tym na stronie internetowej Ministerstwa ds. Czasowo Okupowanych i Wewnętrznie Wysiedlonych Ukrainy.

"Na podstawie wyników przetwarzania zdjęć satelitarnych na otwartych parkingach lotniska Belbek, które znajduje się w pobliżu m. Sewastopol, wyjawiono około 24 sztuk samolotów myśliwskich, wśród których 16 samolotów SU-27 różnych modyfikacji, 8 samolotów MIG-29, a także około 150 jednostek specjalistycznych samochodów oraz sprzętu wojskowego" - czytamy w komunikacie.

Jak podkreślono w ministerstwie, wzrost ilości dodatkowych miejsc parkingowych samolotów i miejsc przechowywania uzbrojenia lotniczego na wojskowej części lotniska może być wykorzystane do zwiększenia możliwości odbioru lotnictwa bojowego, w tym strategicznego.

"Takie działania Federacji Rosyjskiej potwierdzają fakt, że kraj-okupant traktuje tymczasowo zajęty Krym wyłącznie jako kolejną bazę wojskową, która będzie trzymać w napięciu cały kontynent europejski", - podkreślono w ministerstwie.

Przypomniano również, że pod koniec kwietnia 2018 roku informowano o budowie na lotnisku Belbek dodatkowego pasa rzekomo dla "potrzeb cywilnych".

Lotnisko Belbek" jest lotniskiem wspólnego bazowania, na którym w latach 90-tych mieściła się 204 Brygada Lotnictwa Taktycznego Powietrznych Sił Zbrojnych Ukrainy, a także wykonywano loty cywilne do przewozu pasażerów. Od 2002 roku lotnisko Belbek otrzymało status międzynarodowego.

Po aneksji Krymu przez Federację Rosyjską w 2014 roku lotnisko Belbek obsługiwało wyłącznie Siły Powietrzne Federacji Rosyjskiej i cywilne loty nie były realizowane. Na jego bazie znajdowały się dwa pułki lotnictwa Sił Powietrznych Federacji Rosyjskiej.

Artykuły powiązane