UE chce ustawić na granicach roboty z „wykrywaczami kłamstw”

UE chce ustawić na granicach roboty z „wykrywaczami kłamstw”
Unia Europejska zamierza wprowadzić „automatyczną” kontrolę na swoich granicach z pomocą programu komputerowego z wykrywaczem kłamstw i animowanym policjantem.

 

Jak informuje DW, zakłada się, że animowana postać będzie sprawdzać wszystkie dokumenty, w tym wizy, paszport i dowody sytuacji finansowej, a także zadawać pytania, na przykład o zawartości walizki lub celu podróży. Specjalnie opracowane oprogramowanie powinno z wyrazu twarzy człowieka ustalić, czy nie kłamie.

1543755819 189

Jeśli człowiek przeszedł pomyślnie „wywiad” z robotem-policjantem, nie będzie już sprawdzany przez żywych funkcjonariuszy straży granicznej. Jednak ci, którzy „oblali” test, będą musieli dodatkowo przedstawić dane biometryczne, np. zeskanowany obraz powierzchni dłoni i zdjęcia, nadające się do cyfrowego rozpoznawania rysów twarzy.

W tym samym czasie niezależni eksperci wątpią w sukces tego projektu, którego wartość wynosi 4,5 mln euro. Przede wszystkim powstaje pytanie, czy można na podstawie wyrazu twarzy i jej mimiki ustalić, czy człowiek kłamie. Istnieje opinia, że program pozwala ustalić, czy człowiek odczuwa stres. Jednak często podczas podróży stres jest nieunikniony, na przykład, gdy pasażer tranzytowy powinien zdążyć na następny lot.

Wyniki próbnego testu 30 osób wykazały, że maszyna ujawniła 76% fałszywych danych.
W 2019 roku taki program komputerowy w trybie testowym zostanie zainstalowany na poszczególnych odcinkach granicznych wzdłuż zewnętrznej granicy UE, w szczególności, na Litwie, na Węgrzech i w Grecji.

W ciągu 9 miesięcy testowej fazy projektu komputerową kontrolę graniczną będą przechodzić tylko te osoby, którym już pozwolono na wjazd do UE oraz te osoby, które zgodzą się na to dobrowolnie. W tym czasie eksperci ocenią techniczną część projektu i to, w jakim stopniu program komputerowy nadaje się do użycia. Wyniki zostaną przekazane Komisji Europejskiej, która wraz z krajami członkowskimi UE podejmie decyzję o tym, czy kontrola graniczna na granicach Unii Europejskiej będzie realizowana w nowy sposób.

Co roku na terytorium UE wjeżdża około 700 mln osób.

Artykuły powiązane