W Unii Europejskiej za pranie brudnych pieniędzy będą wsadzać na co najmniej 4 lata

W Unii Europejskiej za pranie brudnych pieniędzy będą wsadzać na co najmniej 4 lata
W Unii Europejskiej od wczoraj zaczęły obowiązywać nowe, bardziej rygorystyczne zasady walki z praniem brudnych pieniędzy.

 

Znowelizowane przepisy powinny zapewnić jednakowo wysoki poziom odpowiedzialności dla przestępców i terrorystów, którzy dokonują operacji prania brudnych pieniędzy. Przy tym minimalny okres więzienia za przestępstwa związane z tą działalnością, ustanowiono na 4 lata.

Informacje o tym fakcie opublikowano na stronie internetowej Komisji Europejskiej.

"Chociaż we wszystkich krajach UE pranie brudnych pieniędzy jest określone jako przestępstwo, jego interpretacja i stopień kar różniły się w różnych krajach, co pozwalało przestępcom używać luk i różnic w ustawodawstwie krajowym. Wraz z wprowadzeniem w życie nowych przepisów w przyszłości, nie będzie to już możliwe" — czytamy w komunikacie.

Komisja Europejska zaproponowała, aby zharmonizować kary i sankcje za pranie brudnych pieniędzy w skali całej UE w grudniu 2017 roku. Od wczorajszego dnia, państwa członkowskie mają 24 miesiące, w celu dostosowania tych przepisów do prawa krajowego i poinformowania o wykonaniu Komisję Europejską.

Artykuły powiązane