Uwięzionych ukraińskich marynarzy chce bronić 50 rosyjskich prawników

Uwięzionych ukraińskich marynarzy chce bronić 50 rosyjskich prawników
Ponad 50 rosyjskich prawników gotowych jest bronić ukraińskich marynarzy, uwięzionych przez Rosję po ataku na Morzu Czarnym.

 

Poinformowała o tym rosyjska "Nowaja Gazieta", powołując się na adwokata Mikołaja Połozowa, który koordynuje ochronę Ukraińców.

Według jego słów, została stworzona lista adwokatów, którzy chcieli przyłączyć się do sprawy.

"Chronić ukraińskich jeńców wojennych wyraziło chęć ponad 50 prawników, wśród nich są krymscy, moskiewscy, przedstawiciele stowarzyszeń prawniczych i poszczególni prawnicy. Jutro przywiozę lista do Kijowa, gdzie będzie rozpatrywany przez międzyresortową grupę i zostanie podjęta decyzja" – wyjaśnił Połozow.

Adwokat podkreślił również, że Federalna Służba Bezpieczeństwa do tej pory nie zareagowała na oświadczenie z prośbą o ujawnienie informacji o śledczym w tej sprawie.

Z tego powodu Połozow nie mógł w poniedziałek dostać się do swoich klientów spośród ukraińskich wojskowych, którzy znajdują się w moskiewskim areszcie śledczym.

Jak informowaliśmy, 25 listopada na Morzu Czarnym pograniczne łodzie FSB Federacji Rosyjskiej staranowały i otworzyły ogień przeciwko grupie okrętów Marynarki Wojennej Ukrainy.

W rezultacie Rosjanie wzięli do niewoli 2 ukraińskie łodzie, 1 holownik i 24 Ukraińców, którzy byli na pokładzie, stawiając im zarzut naruszenia granicy.

Ukraina uznała ich za jeńców wojennych i wymaga natychmiastowego ich wypuszczenia.

26 listopada, z powodu zbrojnego ataku rosyjskich pograniczników na ukraińskich wojskowych w Cieśninie Kerczeńskiej Rada Najwyższa Ukrainy zatwierdziła dekret prezydenta Petra Poroszenki o wprowadzeniu w 10 obwodach Ukrainy stanu wojennego.

Artykuły powiązane