Ministerstwo Obrony Ukrainy: Sześć krajów UE znajduje się w zasięgu rosyjskich rakiet na Krymie

Ministerstwo Obrony Ukrainy: Sześć krajów UE znajduje się w zasięgu rosyjskich rakiet na Krymie
Rosja tworzy tak zwane zamknięte strefy, dające możliwość w pełni kontrolować przestrzeń lotniczą morską, a jej pociski manewrujące z akwenu Morza Czarnego dają możliwość trafić w cel prawie w całej Europie.

 

Oświadczył o tym na antenie kanału telewizyjnego UA TV przedstawiciel Głównego Zarządu Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy Wadym Skibićkyj.

„Istnieją dwa kierunki, którymi podąża Federacja Rosyjska. Po pierwsze — to tworzenie tak zwanych zakazanych stref dla lotów. Te strefy stworzyli w krajach bałtyckich, na Morzu Czarnym, w pobliżu wybrzeży Syrii i obecnie aktywnie upominają się w strefie arktycznej. Na co to pozwala? Pozwala to z wykorzystaniem systemów rakietowych, systemów obrony przeciwlotniczej, tych samych S-400, uczynić strefę całkowicie zamkniętą dla przestrzeni powietrznej, w nawigacji morskiej” - zaznaczył Skibićkyj.

Drugim kierunkiem, według niego, jest umieszczenie rakiet, które mogą trafić cele w większości krajów UE. System „Kalibr pozwala z terytorium Morza Czarnego trafić w cel prawie w całej Europie. W każdym razie, państwa, które w pełni podlegają zasięgowi takich rakiet to Polska, Niemcy, Słowacja, Czechy, Rumunia, Bułgaria. Czyli cała Europa Wschodnia, faktycznie, znajduje się pod groźbą użycia takiego systemu rakietowego właśnie z terytorium Krymu i z terenów Morza Czarnego” - oświadczył przedstawiciel Głównego Zarządu Wywiadu.

Skibićkyj zaznaczył również, że agresywne działania Rosji w Cieśninie Kerczeńskiej i atak na ukraińskie okręty 25 listopada mają duży oddźwięk w całej Europie. Według jego informacji, stałe przedstawicielstwo Ukrainy w OBWE przygotowało prezentację nie tylko o wydarzeniach, które rozegrały się 25 listopada, ale i co do celów, które realizuje Federacja Rosyjska na Morzu Azowskim i Czarnym.

Jak informowaliśmy, 25 listopada graniczne statki Federacji Rosyjskiej dokonały agresywnych działań przeciwko ukraińskim okrętom, które zgodnie z planem płynęły z portu w Odessie do portu w Mariupolu. Ukraińskie statki zostały ostrzelane, a następnie przejęte przez Rosję. Aresztowano również 24 ukraińskich marynarzy.

Kontrolowane przez Rosję „sądy” na okupowanym Krymie aresztowały na dwa miesiące wszystkich zatrzymanych ukraińskich marynarzy. Są oni oskarżeni o „nielegalne przekroczenie granicy”.

Artykuły powiązane