Ministrowie finansów UE osiągnęli porozumienie w sprawie reformy strefy euro

Ministrowie finansów UE osiągnęli porozumienie w sprawie reformy strefy euro Foto: twitter.com/ljrego
Ministrowie finansów UE porozumieli się w sprawie kroków, mających na celu wzmocnienie strefy euro przed przyszłymi kryzysami finansowymi, osiągając porozumienie w sprawie reformy unii walutowej.

 

Jak informuje The Financial Times, dyskusja na temat reformy trwała ponad rok, a spotkanie ministrów w tej sprawie trwało całą noc.

Swoistym przełomem stało się nadanie unii bankowej strefy euro dużych finansowych uprawnień i zapewnienie jego suwerennemu funduszowi pomocy - Europejskiemu Mechanizmowi Stabilności - więcej elastyczności w pomocy krajom przechodzącym niestabilność rynku. Ministrowie zgodzili się również kontynuować dyskusje na temat przyszłości budżetu strefy euro - kluczowemu żądaniu prezydenta Francji Emmanuela Macrona.

Przewodniczący Eurogrupy Mário Centeno zaznaczył, że wynik spotkania odznaczył się "przełomem w niektórych kluczowych sprawach", oraz stał się wynikiem "bardzo intensywnych i wyczerpujących negocjacji".

"Francja i Niemcy zaproponowali nową architekturę budżetu strefy euro, która będzie częścią budżetu Unii Europejskiej", - powiedział Centeno.

W tym samym czasie ministrowie finansów nie osiągnęli porozumienia co do narzędzi finansowej stabilizacji.

"Nie osiągnięto wspólnej wizji co do konieczności i rodzaju takich narzędzi. Techniczne dyskusje trwają" – powiedziano w Eurogrupie.

Wcześniej kanclerz Niemiec Angela Merkel i prezydent Francji Emmanuel Macron zgodzili się utworzyć budżet strefy euro. Według ich planów, nowa uzgodniona wspólna sfera budżetowa w strefie euro będzie obowiązywać od 2021 roku.

Artykuły powiązane