Litwa jako pierwszy kraj UE wprowadza sankcje za morską agresję Rosji

Litwa jako pierwszy kraj UE wprowadza sankcje za morską agresję Rosji
Ministerstwo Spraw Zagranicznych Litwy proponuje nałożyć indywidualne sankcje na osoby odpowiedzialne za akt agresji w Cieśninie Kerczeńskiej i na Morzu Czarnym.

 

Poinformowano o tym w komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej MSZ Litwy.

6 grudnia MSZ Litwy zwrócił się do Departamentu Migracji przy Ministerstwie Spraw Wewnętrznych z propozycją włączenia do listy niepożądanych na Litwie osób, które 25 listopada bezpośrednio uczestniczyły w akcie agresji wobec ukraińskich statków wojennych i ich załóg, a także odpowiedzialnych za ten akt przedstawicieli dowództwa wojskowego Federacji Rosyjskiej.

Zdaniem ministerstwa, działania tych osób są poważnym naruszeniem prawa międzynarodowego i poważnym zagrożeniem międzynarodowego i litewskiego bezpieczeństwa narodowego.

"Ministerstwo Spraw Zagranicznych stanowczo potępia te działania Federacji Rosyjskiej, które świadczą o nowej eskalacji agresji Federacji Rosyjskiej wobec Ukrainy, która trwa już od ponad czterech lat" - czytamy w oświadczeniu.

Litwa wzywa Rosję do natychmiastowego zaprzestania agresywnych działań wobec Ukrainy i niezwłocznego oraz bezwarunkowego uwolnienia ukraińskich jeńców wojennych, przeprowadzania dochodzeń sądowych i wznowienia bezproblemowej żeglugi po Morzu Azowskim.

MSZ Litwy także aktywnie prowadzi konsultacje z innymi członkami społeczności międzynarodowej dotyczących niezbędnych środków zaradczych przeciwko Rosji.

W ten sposób Litwa staje się pierwszym państwem UE, które zapoczątkowało proces wprowadzenia sankcji w związku z najnowszą agresją Federacji Rosyjskiej na morzu.

Artykuły powiązane