Połowa Europy na bezpośrednim celowniku rosyjskich rakiet

Połowa Europy na bezpośrednim celowniku rosyjskich rakiet
Według rzecznika ukraińskiego wywiadu, Rosja może teoretycznie z akwenu Morza Czarnego "pokryć" kraje Europy Wschodniej.

 

Na celowniku rosyjskich rakiet znajduje się pół Europy, powiedział przedstawiciel Głównego Zarządu Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy Wadym Skybycki w eterze „5 kanału”.

"Wystrzelenie pocisku manewrującego z systemu »Kalibr« " pozwala z akwenu Morza Czarnego pokrywać połowę Europy. Czyli wszystkie kraje Europy Wschodniej - Słowacja, Polska, Czechy, Bułgaria - znajdują się na bezpośrednim celowniku tego strategicznego uzbrojenia" - powiedział Skybycki.

Według jego słów, ukraiński wywiad wielokrotnie notował blisko ukraińskiej granicy i na terytorium okupowanego Krymu kompleksy Iskander, z których jest wystrzeliwany pocisk "Innowator". To zmniejszenia właśnie jego zasięgu żądają USA, aby nie było naruszeń umowy o likwidacji rakiet krótkiego i średniego zasięgu.

"Umieszczenie takich kompleksów w pobliżu granic Europy niesie bezpośrednie zagrożenie dla całego terytorium państw europejskich" - podkreślił Skybycki.

5 grudnia USA postawiło Rosji ultimatum – Stany Zjednoczone wyjdą z Układu o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego zasięgu, jeśli Rosja w ciągu najbliższych 60 dni nie wróci do wykonania warunków umowy.

W odpowiedzi na to prezydent Putin oświadczył, że Waszyngton celowo oskarżył Moskwę o łamanie traktatu INF, aby wyjść z niego jednostronnie i produkować zabronione pociski.

Artykuły powiązane