Hakerzy włamali się do dyplomatycznej sieci komunikacyjnej UE i kilka lat zbierali dane – NYT

Hakerzy włamali się do dyplomatycznej sieci komunikacyjnej UE i kilka lat zbierali dane – NYT
Hakerzy włamali się do sieci wymiany informacji dyplomatycznej Unii Europejskiej i w ciągu trzech przechwycili dane, którymi wymieniali się dyplomaci.

 

Według gazety The New York Times, włamanie do systemu odkryła firma zajmująca się cyberbezpieczeństwem Area 1.

Media dysponują ponad 1100 wiadomościami autorstwa europejskich dyplomatów, wśród których są rozmowy z przywódcami Izraela, Arabii Saudyjskiej i wielu innych krajów.

Podkreśla się, że w wiadomościach mailowych omawiane są tematy charakteru geopolitycznego: od działań prezydenta USA Donalda Trumpa do programu nuklearnego Iranu.

W jednym z listów europejscy dyplomaci opisywali spotkanie prezydenta Trumpa ze swoim rosyjskim odpowiednikiem Władimirem Putinem w Helsinkach jako "udaną (przynajmniej dla Putina)".

W innym przedstawiono szczegółowy raport i analizę dyskusji między europejskimi urzędnikami i prezydentem Chin Xi Jinpingiem. W korespondencji przytoczone są jego słowa o tym, że "zastraszanie" przez Trumpa Pekinu można porównać z "walką w boksie bez reguł".

Przez hakerów przechwycona została również wiadomość europejskich dyplomatów o próbach Rosji osłabienia Ukrainy. W szczególności, w UE mówili o tym, że aneksowanych Krym zamienił się w "gorącą strefę, gdzie Rosja już mogła umieścić rakiety nuklearne".

W korespondencji mawiano także trudności w relacjach UE i USA w czasach Administracji Trumpa.

W Białym Domu nie skomentowano informacji o ataku hakerów.

W UE wydano oświadczenie, w którym oświadczono, że jest im znany potencjalny wyciek informacji i aktywnie badają incydent.

W tym samym czasie europejscy urzędnicy twierdzą, że hakerom nie udało się zdobyć informacji, które są oznaczone jako poufne i tajne.

Szereg innych organizacji, w szczególności ONZ, również zostały dotknięte atakami hakerów w wyniku czego zwiększyli swoje bezpieczeństwo cybernetyczne.

Artykuły powiązane