Piraci uwolnili załogę statku "Pomerenia Sky", wśród których jest Ukrainiec

Piraci uwolnili załogę statku "Pomerenia Sky", wśród których jest Ukrainiec
Załoga statku "Pomerenia Sky"składająca się z jedenastu członków - ośmiu Polaków, dwójki Filipińczyków i Ukraińca została uwolniona z niewoli nigeryjskich piratów.

 

Informację o tym przekazało Ministerstwo Spraw Zagranicznych Polski.

"Członkowie załogi statku "Pomerenia Sky", porwani pod koniec października 2018 r. u wybrzeży Nigerii, zostali uwolnieni. Wszyscy marynarze, w tym ośmiu Polaków, są w bezpiecznym miejscu i oczekują na powrót do rodzin" - czytamy w komunikacie polskiego MSZ.

W ministerstwie podziękowano współpracownikom i doradcom za profesjonalne prowadzenie skomplikowanej sprawy, a także podziękowano władzom Nigerii.

Sprawą uwolnienia marynarzy od samego początku zajmowała się międzyresortowa grupa pod kierownictwem zastępcy szefa MSZ Polski.

W polskim resorcie polityki zagranicznej przypomniano, że to piąte porwanie Polaków w Zatoce Gwinejskiej u wybrzeży Afryki od 2013 roku.

MSZ wezwał również marynarzy, aby przed zatrudnieniem na statkach w niebezpiecznym regionie zawsze sprawdzali, czy armator posiada odpowiednie ubezpieczenie.

Jak informowaliśmy, pod koniec października pojawiła się informacja o tym, że z "Pomerenia Sky"u wybrzeży Nigerii 11 członków załogi trafiło w ręce piratów.

Przechwycenie statku pod banderą Liberii nastąpiło o czwartej nad ranem 27 października, w odległości 50 mil morskich od wybrzeży Nigerii. Wtedy to piraci podpłynęli na dwóch łodziach motorowych i przejęli statek. Jednak załoga statku zdążył wysłać sygnał SOS. Podczas przechwytywania statku nikt z załogi nie ucierpiał.

O tym, że na pokładzie "Pomerenia Sky" się jeden obywatel Ukrainy, poinformował Związek Zawodowy Pracowników Transportu Morskiego Ukrainy.

Artykuły powiązane