Macron skapitulował. Specjalnie dla "żółtych kamizelek" przepchnięto ustawę podatkową

Macron skapitulował. Specjalnie dla "żółtych kamizelek" przepchnięto ustawę podatkową
Francuski parlament poszedł na rękę aktywistom z ruchu "żółtych kamizelek". W piątek w nocy Zgromadzenie Narodowe we Francji przyjęło projekt ustawy o "pilnych środkach gospodarczych i społecznych ".

 

Kolejnym krokiem jest zatwierdzenie tej decyzji przez Senat, donosi France24.

"Za" głosowało 153 posłów. Dyskusje nad kontrowersyjnym dokumentem trwały 13 godzin, a samo głosowanie odbyło się w nocy z czwartku na piątek.

Według ministra pracy Francji Muriel Pénicaud, proponowane środki stanowią szybką, zdecydowaną i konkretną odpowiedź na kryzys.

Środki, które wcześniej ogłosił francuski prezydent Emmanuel Macron, obejmują wypłaty za rok, zniesienie zwiększenia podatków dla większości emerytów i rencistów, a także zniesienie podatku za nadgodziny w pracy.

Dla podtrzymania gospodarki, rząd Francji sugerował wyegzekwować podatki od dużych firm, które zalegają z ich płatnościami. Na przykład, przypomniano sobie o cyfrowym gigante Gafa. Macron wezwał również dużych pracodawców do udzielenia podwyżki pracownikom, ogłaszając, że w zamian zmniejszy im podatki. Na ten apel już zgodzili Orange, Publicis, Altice, Iliad, LVMH, Kering i Total.

Przypomnijmy, że akcje protestu ruchu "żółtych kamizelek" we Francji doprowadziły do katastrofy gospodarczej. Najbardziej ucierpiał Paryż: spalono setki aut, zniszczono witryny sklepowe a wiele z nich zostało zniszczone.

W demonstracjach wzięło udział 10 tysięcy osób. W weekend zostały zamknięte Luwr i wieża Eiffla. Paryskie władze twierdzą, że zamieszki spowodowały szkody na miliony euro. Handlowcy ponieśli 1 miliard euro strat w wyników protestów zapoczątkowanych 17 listopada.

Artykuły powiązane