Pierwsze miasto w Niemczech wprowadzi podatek na jednorazowe naczynia i torby

Pierwsze miasto w Niemczech wprowadzi podatek na jednorazowe naczynia i torby
Miasto Tybinga w południowo-zachodnich Niemczech będzie pierwszym w kraju, które wprowadzi podatek na produkty jednorazowego użytku – kubki do kawy, pudełka do pizzy i inne pojemniki do podawania posiłków.

 

Jak informuje Deutsche Welle, w piątek burmistrz miasta Boris Palmer reprezentujący partię "Zielonych" poinformował, że samorząd już pracuje nad odpowiednią ustawą.

"Poprzez droższą produkcję śmieci, eliminujemy ograniczające czynniki finansowe... Opakowanie jednorazowe nie musi być tańsze, niż ekologiczne" - powiedział burmistrz.

Zgodnie z planem, nowe opłaty chcą wprowadzić w ciągu najbliższych miesięcy. Sklepy, kawiarnie i restauracje fast food, będą musiały zapłacić podatek za każdy zużyty kubek lub pojemnik jednorazowego użytku.

W okresie od 2016 do 2017 roku wydatki na utylizację śmieci w miejscach publicznych w Tybindze wzrosły o 50 tysięcy euro.

Plan władz miejskich odzwierciedla nowy trend rezygnacji z korzystania z jednorazowych przedmiotów poprzez wpływ odpadów na środowisko i zmiany klimatu. W środę Unia Europejska zgodziła się wprowadzić zakaz używania plastikowych wyrobów jednorazowego użytku, w szczególności chodzi o pałeczki higieniczne, torby, słomki do napojów, talerze i sztućce.

Artykuły powiązane