W przygranicznych wioskach na Słowacji zwiększa się ilość opuszczonych samochodów z euro tablicami

W przygranicznych wioskach na Słowacji zwiększa się ilość opuszczonych samochodów z euro tablicami
Przedstawiciele lokalnych władz jeszcze nie wiedzą, co zrobić z zatrzęsieniem starych samochodów.

 

W słowackiej wsi Ubľa w pobliżu granicy z Ukrainą, właściciele samochodów z obcą rejestracją nadal masowo pozostawiają swoje pojazdy, pisze " mukachevo.net".

Tylko przez pierwsze dwa tygodnie grudnia Ukraińcy zostawili tam już setki samochodów. Liczba porzuconych samochodów osobowych rośnie. Aby rozwiązać ten problem, władze lokalne postanowiły zwrócić się do regionalnego kierownictwa.

"Obecnie samochody bez nadzoru można zobaczyć wszędzie. I bezpośrednio w pobliżu przejścia granicznego, i w każdym miejscu, gdzie tylko mogli zaparkować" – poinformowała kierownik lokalnego samorządu Nadieżda Sirkowa.

Zauważa ona również, że mieszkańcy widzieli jak na wieś przyjeżdżają ciężarówki z samochodami i rozładowują je w pobliżu granicy. Wśród nich auta z angielskimi, polskimi i węgierskimi tablicami rejestracyjnymi. "Nie pozwolimy, aby przekształcić Ubľę w ogromny śmietnik", – oświadczyła Sirkowa.

Jednak obecnie władza jest bezradna. Aby rozwiązać problem, przedstawiciele samorządu gminnego zaczęli ostrzegać mieszkańców, aby nie pozwalano parkować samochodów na swoich podwórkach i w ogrodach. "Ponieważ nie jesteśmy pewni, czy te samochody nie zostaną tu na długo", – poinformowała szefowa wsi.

Zresztą ilość porzuconych samochodów na europejskich tablicach nadal rośnie. Obecnie jest ich ponad sto. Niektóre znajdują się tu tydzień lub dwa, inne stoją pod gołym niebem, już od lat. Są takie, z których pozostało tylko nadwozie lub są w kiepskim stanie.

Obecnie władze Ubľi zamierzają przeprowadzić na ten temat rozmowy z regionalną władzą w Preszowie, aby uwolnili dla mieszkańców parkingi i chodniki dla pieszych.

"Jednoznacznie należy rozwiązać tę sytuację, bo samochodów jest z każdym dniem coraz więcej i więcej" – powiedziała Nadieżda Sirkowa.

Wcześniej informowaliśmy, że na granicy słowacko-ukraińskiej Ukraińcy masowo porzucają europejskie samochody

Jak wiadomo Rada Najwyższa Ukrainy uchwaliła dwie ustawy, które znacznie utrudniają import aut z zagranicy na Ukrainę. Wywołało to protesty właścicieli samochodów, jednak nie dały one żadnego rezultatu.

Zgodnie z nowymi przepisami, samochody z obcą rejestracją wjeżdżające na Ukrainę w trybie tranzytu, muszą dokonać depozytu w wysokości równej kwocie odprawy auto. Następnie kwotę kaucji można odzyskać. Jednak te pieniądze można stracić, jeśli okres pobytu auta na Ukrainie nie będzie dotrzymany. Dlatego też, dla wielu Ukraińców import pojazdów w trybie tranzytu stał się nieopłacalny.

Artykuły powiązane