Niemcy widzą przyszłość w pesymistycznych barwach

Niemcy widzą przyszłość w pesymistycznych barwach
Wyniki badania opinii publicznej socjologicznego instytutu Ipsos pokazały, że Niemcy, mimo zrównoważonej sytuacji gospodarczej kraju, patrzą w przyszłość z pesymizmem, jakiego nie było od dawna.

 

Dane z badań przytacza portal t-online.

„Z oświadczeniem »z niecierpliwością czekam na kolejny rok, z wielką ufnością i optymizmem, spodziewam się lepszych czasów« zgadza się tylko 17% respondentów. W 2014 roku udział optymistów wynosił 45 procent” - czytamy w komunikacie.

Wśród młodzieży do 20 lat odsetek optymistów sięga jednak 26%. Osób w wieku powyżej 65 lat, podzielających to zdanie jest zaledwie 10 procent.

W 2015 roku debaty na temat uchodźców doprowadziły do gwałtownego spadku nastrojów w społeczeństwie. Obawy na temat integracji imigrantów utrzymują się po dziś dzień: 50% respondentów obawia się, że rosnąca ksenofobia grozi porządkowi społecznemu. To o 4 punkty procentowe więcej niż rok temu.

66% badanych obawia się, że przepaść między bogatymi i biednymi wzrośnie — to o 4 punkty procentowe więcej niż pod koniec 2017 roku.

Oprócz takich tematów, jak emerytury i renty, ceny wynajmu mieszkań i inne, Niemcy powiedzieli, że niepokoją ich globalne problemy wojen i konfliktów, a także ochrona środowiska.

Artykuły powiązane