Francuscy handlowcy stracili 2 mld euro z powodu protestów „żółtych kamizelek”

Francuscy handlowcy stracili 2 mld euro z powodu protestów „żółtych kamizelek”
We Francji protesty „żółtych kamizelek”, które rozpoczęły się w połowie listopada, doprowadziły do strat przedsiębiorców w wysokości 2 mld euro.

 

Taką kwotę wskazano w Krajowej Radzie Centrów Handlowych oraz Federacji Handlu i Dystrybucji Francji, informuje BFM-TV.

Ponadto, około 43 tysięcy osób czasowo pozostaje bez pracy w związku z blokowaniem dróg i protestami.

Na razie wnioski te pozostają wstępne. Dokładniejsze dane zobowiązano się podać do publicznej wiadomości na początku przyszłego roku.

Protesty „żółtych kamizelek” we Francji rozpoczęły się 17 listopada. Zapoczątkowali je kierowcy, którzy nie zgadzali się z podwyżkami podatku na paliwo. Choć władze poszły na ustępstwa i odwołano planowany wzrost akcyzy na paliwo, a także wzrost cen energii elektrycznej i gazu, protestujący rozszerzyli krąg postulatów – począwszy od zwiększenia płac, zmniejszenia podatków, kończąc na dymisji prezydenta.

W odpowiedzi na protesty prezydent Francji Emmanuel Macron ogłosił szereg działań na rzecz poprawy sytuacji społeczno-gospodarczej.

Poinformował, że od przyszłego roku we Francji o 100 euro wzrośnie płaca minimalna, przewidziane są działania na rzecz poprawy zabezpieczenia socjalnego emerytów i rencistów, praca w godzinach nadliczbowych będzie wypłacana bez odliczenia podatków.

Artykuły powiązane